Pošto su ga mučili bolovi u stomaku i svrab kože, požalio se lekaru. Na njegov užas, snimanje je pokazalo da mu je telo puno pantljičara.
Lekari misle da je sirova riba koja se koristi za pripremu ovog specijaliteta bila kontaminirana. Pacijent je podvrgnut lečenju u Narodnoj bolnici br. 8 u Gvangdžuu (provincija Gvangdong), na istoku Kine.
Istraživanja pokazuju da konzumiranje sirove ribe može da izazove razne vrste infekcija parazitima.
Infekcija pantljičarom nastupa nakon konzumiranja larve difilobotrijuma, koja se može naći u slatkovodnoj ribi poput lososa, mada se prenosi i unošenjem marinirane i dimljene ribe. U trenutku kada suši postaje sve popularniji, broj slučajeva zaraze pantljičarom raste i u razvijenim zemljama.
“Velika popularnost japanskog sušija i sašimija svakako doprinosi širenju zaraze, ali i druga omiljena jela, poput usoljene sirove ribe i mariniranih fileta, koji potiču iz zemalja Baltika i iz Skandinavije, “karpača”, veoma tankih listova sirove ribe (popularan u Italiji), sirovog lososa i “sevičea”, blago marinirane ribe, mogu da izazovu infekciju”, kaže Nensi Krejg, autor studije o konzumiranju sirove ribe objavljene u časopisu “Canadian Familiy Physician”.
Dr Jin iz Bolnice br. 8 ističe da konzumiranje sirove hrane zaražene jajima pantljičare može da izazove cisticerkozu: odrasle gliste prodiru u krvotok i dospevaju u potkožno tkivo i skeletne mišiće, do očiju, pluća, mozga, jetre i srca. Kada stigne do mozga, infekcija može da ima poguban ishod.
Opasna infekcija koja mesecima može da ostane neotkrivena
– Infekcija se prenosi na čoveka kada pojede sirovu ribu zaraženu pantljičarom u stadijumu larve.
– Kada riba pojede jaja pantljičare, larve koje se izlegu zakače se za zidove creva i meso ribe se inficira.
– Sašimi se termički ne obrađuje, pa larve mogu da prodru u tkivo čoveka.
– Kada se čovek zarazi, pantljičara u crevima za nekoliko nedelja može da izraste do dužine od 15 metara.
– Može da preživi godinama i da ostane neotkrivena nedeljama, pa čak i mesecima. Tokom tog vremena, pantljičara polaže jaja, koja inficiraju i ostale delove ljudskog tela.
– Simptomi su: umor, zatvor i stomačne tegobe, koje su ponekad toliko blage da oboleli ne primećuje da nešto nije u redu.
– Kada se larve prošire na ostale delove tela, one napadaju jetru, oči, srce i mozak i mogu da izazovu smrtonosne posledice.