Njemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok kritikovala je svoju vladu jer je neodlučna po pitanju pomoći Ukrajini, ukazujući na duboke podjele u privremenoj vladi i neslaganje među glavnim političkim strankama uoči predstojećih izbora, piše Politiko.
“Njemačka trenutno nije viđena kao pokretačka snaga u evropskoj mirovnoj politici i, iskreno, to me boli. Čak i sada, tokom izborne kampanje, neki gledaju kako brzo da osvoje nekoliko glasova na parlamentarnim izborima, umjesto da preuzmu stvarnu odgovornost za obezbjeđivanje mira i slobode u Evropi”, rekla je Berbok za Politiko.
Ona je izrazila isfrustriranost u trenutku kada je njemački kancelar Olaf Šolc iz Socijaldemokratske partije (SPD) pokrenuo debatu zahtjevom da nova pomoć Ukrajini bude uslovljena popuštanjem fiskalnih restrikcija u zemlji.
Šolc je u televizijskom intervjuu rekao da neće pristati na paket pomoći Ukrajini u iznosu od tri milijarde evra, koji podržavaju Berbok i drugi njemački lideri, osim ako to ne bude finansirano novim zaduživanjem, prenosi Tanjug.
Ministarka je više puta rekla da je zabrinuta zbog, kako smatra, neodlučnog pristupa Njemačke u vezi sa pružanjem pomoći Ukrajini, naglašavajući da njena vlada gubi povjerenje evropskih saveznika.
“To povjerenje ne smije ponovo da bude ugroženo oklijevanjem, jer bi to moglo da izazove zabrinutost drugih zemalja da Njemačka neće stati uz njih”, rekla je Berbok.
Ministarka je oštro kritikovala prethodne njemačke vlade, posebno Hrišćansku-demokratsku uniju (CDU) pod bivšom kancelarkom Angelom Merkel i SPD koji su prethodno vladali u koaliciji sa CDU, zbog izgradnje kontroverznog gasovoda Sjeverni tok 2 između Rusije i Njemačke.
Ona je ukazala na to da izgradnja tog projekta nikada nije bila samo ekonomski, već i politički motivisana, i da je to postalo još očiglednije nakon nedavnih slučajeva “ruske sabotaže” podvodnih kablova u Baltičkom moru.
Uoči njemačkih izbora 23. februara, stranka Analene Berbok, Zeleni, nalazi se na četvrtom mjestu sa 14 odsto podrške, daleko iza vodeće konzervativne koalicije pod kandidatom za kancelara Fridrihom Mercom.
Ukoliko konzervativci pobijede, nije jasno koja će stranka ili stranke biti pozvane da formiraju koaliciju. Ipak, Zeleni i konzervativci slažu se po mnogim pitanjima spoljnih poslova, uključujući Ukrajinu i ulaganja u odbranu, ističe Politiko.
Berbok je naglasila da Njemačka mora više da ulaže u svoju bezbejdnost, rekavši da je “krucijalno” da zemlja dosledno ulaže više od dva odsto BDP-a u odbranu.
Berbok je saopštila i da je spremna na saradnju sa administracijom novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa, naglašavajući da Amerika ostaje jedan od najbližih partnera Njemačke.
Glassrpske.com (Foto: AP)