U Hramu Svetog Joakima i Ane u beogradskom naselju Kaluđerica danas će biti služen parastos za 20 srpskih civila koji su mučki i na prevaru prije 26 godina pobijeni u nekoliko capraških sela kod Siska.
Srpski civili stradali su na kućnom pragu 22. avgusta 1991. godine jer su, misleći da im u susret ide JNA, potrčali ka svojim dželatima.
Sekretar Uduženja “Koordinacije izbjeglih i raseljenih u Srbiji” Jovan Čakarević rekao je ranije Srni da su tog kobnog dana Srbi sa Banije glavama platili svoju naivnost i ljubav prema JNA.
“Hrvatske snage su, preobučene u uniforme JNA u transporterima sa oznakama JNA, ušli u ta sela i ko god im je pošao u susret oni su ga ubili. Iskoristili su ljubav srpskog naroda prema JNA i to što su Srbi u vojsci vidjeli svoju bezbjednost. Sve su to bili civili, koji su samo htjeli da pozdrave svoju vojsku”, rekao je Čakarević.
On je naglasio da su Srbi u selima Trnjane, Čakale, Kinjačka, Bestrma, Blinjski Kut, Blinjska Greda i Brđani svirepo ubijeni, neki i čerečenjem, a da su potom svijetu putem hrvatske propagande predstavljeni kao hrvatske civilne žrtve koje je ubila JNA.
“Ovo je jedan od najvećih zločina izvršen nad civilnim stanovništvom, čiji je osnovni cilj bilo plansko i nemilosrdno ubijanje nezaštićenih Srba. Zločin je tada prikazan na stranim televizijama kao zločin nad civilima hrvatske nacionalnosti, koji je počinila `srbo-komunistička JNA`, čime je počelo stvaranje lažne slike o situaciji i odnosu snaga u Hrvatskoj”, podsjetio je on.
Čakarević je naglasio da se državne institucije Srbije i Hrvatske tim zločinom uopšte nisu bavile, da nema procesuiranih i da nije aktivnosti udruženja koja podsjećaju na tragediju, za zločin niko ne bi ni znao.
Prema njegovim riječima, ćutanje mora biti prekinuto jer su se zločini nad srpskim narodom devedesetih godina prošlog vijeka dogodili i zato što se o zločinima nad Srbima u Drugom svjetskom ratu ćutalo sedam decenija.
“Ćutati o počinjenim zločinima nad srpskim narodom u Hrvatskoj nema opravdanja, a mi obećavamo da nećemo ćutati”, poručio je Čakarević.
On je naveo da se zbog srpskog ćutanja “danas rehabilituje Alojzije Stepinac, oslobađaju krivice pravosnažno osuđeni ratni zločinci, dižu spomenici ustaškim velikanima, u svakodnevnu upotrebu uvodi pozdrav `Za dom spremni`, institucionalno negiraju i umanjuju zločini nad Srbima u 20. vijeku”.
Čakarević ističe da je potrebno stalno ponavljati istinu, a jedna od njih je i da je samo na području Siska ubijeno oko 700 Srba.
Nakon parastosa na spomen-ploču stradalim biće položeni vijenci u Spomen-parku u Kaluđerici.
(Srna)