Statistički podaci pokazuju da je najveći broj doseljenika iz BiH bio u periodu 1981 – 1985. godine, kada su dotadašnju adresu stanovanja za glavni grad Srbije promijenile 39.254 osobe, nakon čega slijedi period od 1991. do 1995. godine, kada je u Beogradu spas od rata pronašlo 25.307 osoba. Razlozi za dolazak u Beograd su različiti, a najčešći su odlazak radi školovanja i zbog posla, to jest potrage za istim zbog veće ponude radnih mjesta.
Demograf Stevo Pašalić kaže da su ovakvi statistički podaci potpuno očekivani te da su migracioni pravci ljudi s prostora BiH uvijek bili usmjereni prema Beogradu, što se tiče Srba, to jest Zagrebu kada su u pitanju Hrvati.
“Beograd je uvijek bio glavna prijestonica Srba i tako će ostati i u budućnosti. Srbi iz BiH Srbiju doživljavaju kao svoju maticu i zemlju kojoj pripadaju, kao što Hrvati isto to osjećaju za Zagreb”, kazao je Pašalić, te dodao da pored navedenog osjećaja etničke pripadnosti postoje i razlozi ekonomske prirode.
“Veći grad nudi veće mogućnosti, to nam najbolje pokazuje podatak da godišnje prosječno oko 1.000 srednjoškolaca napusti BiH i ode na školovanje u Srbiju, s kojeg se većina ne vrati, nego se poslije završetka fakulteta trajno nastane tamo, najčešće u Beogradu i Novom Sadu. Migranti su najviše osobe od 20 do 40 godina starosti”, navodi Pašalić.
Danijela P., dvadesetosmogodišnja Banjalučanka s adresom u Beogradu, kaže da za nju posla u rodnom gradu nije bilo te da je zato svoju sreću potražila u glavnom gradu Srbije.
“Poslije završenog fakulteta i dvije godine provedene na birou, zaposlenja nije bilo ni na vidiku tako da sam se okrenula traženju posla u Srbiji, jer nisam odmah htjela da tražim opcije u nekim drugim udaljenijim zemljama. Već treću godinu radim u jednoj kompaniji koja se bavi marketingom i prezadovoljna sam”, kazala je ona.
Iz Zavoda za statistiku Republike Srbije navode da treba voditi računa da su među doseljenima iz inostranstva i građani ove zemlje koji su se vratili sa takozvanog privremenog rada u inostranstvu.
Statistika dalje pokazuje u kojim beogradskim opštinama ima najviše doseljenika, a iz kojih opština se najviše odlazi. Takođe, zanimljiv podatak je da popis iz 2006. godine pokazuje da su se unutrašnje migracije povećale više od duplo u odnosu na osamdesete. Beograd ima 17 gradskih opština. Od ukupno doseljenih od 2006. do 2011. do popisa 1. oktobra, kojih je 84.839, njih 68.341 se doselilo u naselje stanovanja iz nekog drugog naselja u Republici Srbiji. Ukupno 8.215 osoba doselilo se iz nekog drugog naselja na teritoriji iste beogradske opštine.
Opštine s najviše doseljenih u 2013.
- Voždovac (7.868)
- Novi Beograd (6.181)
- Zvezdara (5.866)
- Zemun (5.068)
- Vračar (2.409)
Nezavisne