Bardoš u tekstu za beogradsku “Politiku” navodi da je u BiH prisutan sistem pravosuđa kao za vrijeme Otomanske imperije, kada je vladalo pravilo “kadija te tuži, kadija ti sudi”.
Bardoš, koji je predsjednik SEEREKON-a, konsultantske kompanije za politički i strateški rizik, specijalizovane za jugoistočnu Evropu, navodi da je danas javna tajna da SDA, partija bivšeg islamističkog predsjednika BiH Alije Izetbegovića, kontroliše Tužilaštvo BiH i, uopšte, sudski sistem.
On ističe da je teško shvatiti da međunarodni predstavnici pristaju na to da SDA ima takvu kontrolu nad pravosudnim sistemom u BiH, pogotovo ako se uzme u obzir da su američki zvaničnici prije 15 godina, neposredno poslije napada na Njujork i Vašington, prijetili da će proglasiti SDA terorističkom zbog širokih veza Alije Izetbegovića sa poznatim međunarodnim teroristima.
Bardoš naglašava da u svemu ovome evropski zvaničnici sporo uočavaju bezbjednosne rizike za svoje zemlje, te podsjeća da su od 2000. do 2004. godine sarajevske vlasti odbile čak 40 pokušaja Haškog tužilaštva da im se dostavi dokumentacija o odredu “El mudžahedin”.
Podsjećajući da Ustavni sud BiH stalno potvrđuje prijedloge visokog predstavnika, Bardoš je ocijenio da međunarodni zvaničnici uz tri strana i dvoje bošnjačkih sudija, implementiraju političku agendu stvaranja centralizovane, unitarne države.
On je istakao da sadašnji problemi samo potvrđuju istorijsku sliku pravde u BiH, koja se ilustruje poslovicom “kadija te tuži, kadija ti sudi” te podsjetio na tekst istoričara Noela Malkolma da su u otomanskom sistemu hrišćani tretirani kao građani drugog reda i da nije bilo dopušteno svjedočenje hrišćanina protiv muslimana.
Bardoš dodaje da je austro-njemačka politika na Balkanu nastavila po pravilima Otomanske imperije i sa “kultom muslimanskog prvenstva” u BiH, a da je slično primjenjivao i Hitler u onome što je označeno kao “pozitivna muslimanska politika” sve s ciljem pridobijanja simpatija muslimanskog svijeta.
“Nažalost, danas se mali broj međunarodnih zvaničnika pita da li je zaista moguće stvoriti stabilnu BiH na osnovu nasilne međunarodne implementacije programa jednog naroda u BiH ili je bolje insistirati na istinskoj saradnji i kompromisu”, kaže Bardoš.
On ističe da ovako naglašeno pristrasna politika samo blokira nezavisno pravosuđe, koje je neophodno za istinsko pomirenje i da vlasti BiH ne uspijevaju da izgrade pravni sistem koji bi uživao povjerenje svih građana BiH.
Govoreći o apsurdu pravosuđa u BiH, Bardoš pominje primjer pokušaja ubistva premijera Srbije Aleksandra Vučića u Srebrenici, te dodaje da je to događaj bez presedana u skorijoj diplomatskoj istoriji da jedna država odbija da goni počinioce pokušaja javnog linča premijera druge susjedne države.
(SRNA)