To potvrđuju podaci Agencije za bankarstvo Republike Srpske koja nadgleda rad i poslovanje bankarskog sektora.
Ovakav odnos nije samo trenutan, riječ je o trendu koji traje i nakon što su sve banke povećale kamate prije dvije godine usljed povećanja stope EURIBOR-a.
Po posljednjim podacima Agencije za bankarstvo RS, banke sa sjedištem u Srpskoj građanima nude stambene kredite po prosječnoj efektivnoj stopi od 5,04 odsto, dok organizacioni dijelovi banaka iz FBiH u Srpskoj imaju prosječnu efektivnu stopu na ovu vrstu dugoročnih kredita od 4,36 odsto.
Još povoljniji odnos je za privredu i vladine institucije. Prosječna kamatna stopa za dugoročne kredite privredi organizacionih dijelova banaka iz FBiH u Srpskoj je 4,30 odsto, a banaka sa sjedištem u Srpskoj je 6,64 odsto.
Vladine institucije u Srpskoj mogu da dobiju kredit za poslovanje firme po prosječnoj kamatni stopi od 6,06 odsto u banakama koje imaju sjedište u RS. Ali, ako zatraže kredit kod organizacionih dijelova banaka iz FBiH mogu da se zaduže povoljnije i to prosječnoj kamatnoj stopi od 4,69 odsto.
Inače, na kraju šestog mjeseca ove godine ponderisana kamatna stopa na ukupne kredite banaka sa sjedištem u Srpskoj iznosila je 6,90 odsto, a organizacionih dijelova iz FBiH 4,34 odsto.
Sve banke u Republici Srpskoj plasirale su ukupno oko 4,22 milijardE KM kredita. Od toga banke sa sjedištem u Republici Srpskoj su plasirale oko 3,16 milijardi KM, a organizacioni dijelovi iz FBiH oko 1,06 milijardi KM.
Osam banaka sa sjedištem u Republici Srpskoj ima 274 organizacione jedinice, dok je sedam banaka sa sjedištem u Federaciji BiH poslovalo putem 50 organizacionih jedinica u Republici Srpskoj.
Banke sa sjedištem u Srpskoj poslovale su sa ukupnom dobiti od 128,7 miliona KM na kraju prvog polugodišta, što je rast od 37 odsto u odnosu na isti period prošle godine.