Svake godine porodice nastradalih članova Padobranskog kluba Banjaluka odlaze na mjesto nesreće, tačno u 17 časova kada se srušio avion Cesna, i uvijek sa istim pitanjem: Da li će iko odgovarati za smrt njihove djece?
Prije četiri godina na ovom mjestu , na sportskom aerodromu u Zalužanima u avionskoj nesreći život su izgubili članovi Padobranskog kluba Banjaluka – pilot Alen Crnalić, instruktor Nemanja Goronja, i padobranci Stefan Karanović, Nikola Stević i Srđan Kosić. Njihove porodice još čekaju pravdu.
U jednom danu, u jednom trenu Banjaluka je utihnula. Nakon pada aviona ““Cesna-182 P“ ugašeno je pet mladih života. Grad na Vrbasu ostao je bez sugrađana koji su po mnogo čemu bili među najboljima. Koliko su bili uspješni i voljeni znaju samo njihovi najbliži. A neprolaznu bol pojačava činjenica da istraga još nije utvrdila ko je odgovoran za nesreću.
Više od godinu dana Okružno tužilaštvo Banjaluka istraživalo je da li je riječ o nesreći, da li je pogriješio pilot, ima li osumnjičenih, hoće li neko biti krivično gonjen. Nakon što je postupajući tužilac Snježana Petković utvrdila da postoji krivična odgovornost, da nije riječ o nesrećnom slučaju, niti o krivici pilota -u novembru – 2013. godine predmet je proslijeđen Tužilaštvu BiH. Zašto, istraga traje četiri godine -Tužilaštvo bez odgovora.
Nezvanično, u telefonskom razgovoru u bh Tužilaštvu rečeno nam je da je sporna isplata sredstava sarajevskom Fakultetu za saobraćaj i komunikacije koje je vještačilo u ovom slučaju. Smatraju da Okružno tužilaštvo Banjaluka koje je i naručilo posao, treba da isplati cijelokupan iznos od 38.000 maraka. Iz Banjaluke stiže odgovor da je na račun ovog fakulteta, Okružno tužilaštvo uplatilo 18.025 maraka, a preostali iznos treba da izmiri Tužilaštvo BiH.
Naknadnu isplatu sredstava do 38.000,00 konvertibilnih maraka, koliko iznose ukupni troškovi vještačenja, preuzelo je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u čijoj nadležnosti se nalazi navedeni predmet.
Porodica i članovi padobranskog kluba Banjaluka- ogorčeni. Kažu vještačenje je odavno završeno i umjesto da se istraga okonča -sporno je ko će uplatiti 20 hiljada maraka. Pitaju – da li toliko košta život pet mladih momaka. Podsjećamo da je u ranijim izjava Samir Čaušević, dekan ovog Fakulteta -poručio da bez isplate cijelokupnog iznosa neće ustupiti materijele, sa kojima bi istraga možda mogla biti završena.
RTRS