Banjaluka: Povećati brojnost divokoze u Srpskoj (VIDEO)

July 1, 2024, 3:49 pm

U Banjaluci je danas održan sastanak posvećen Međunarodnom naučnom projektu o adaptaciji divokoze na klimatske promjene.

Projekat povodi Šumarski fakultet Univerziteta u Banjaluci, a partneri su Šuimarski fakultet iz beograda i fakultet za zaštitu životne sredine iz Velenja.

Divokoza je značajna autohtona vrsta divljači u Republici Srpskoj, čija su staništa u pošlosti ozbiljno bila ugrožena brojnim štetnim faktorima. Sadašnje klimatske promjene i ljudski faktor utiču na populaciji divokoze, poruka je sa Šumarskog fakulteta.

“Danas klimatske promjene i aktivnost čovjeka, kao što je fragmentacija staništa i lov, dramatično utiču na populaciju divokoze. Najveća brojnost je evidentirana u posebnom lovištu Zelengora, kojim upravlja Nacionalni park Sutjeska”, istakao je Dekan Šumarskog fakulteta u Banjaluci Vojislav Dukić.

Načelnik Odjeljenja za lovstvo u okviru Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Goran Zubić rekao je da je divokoza važna vrsta divljači čije stanište u Srpskoj obuhvata oko 70.000 hektara.

“Imamo kapacitete da se njena brojnost poveća za dva i više puta”, naveo je Zubić.

On je naglasio da je divokoza u Srpskoj lovostajem zaštićena vrsta, odnosno da postoji sezona lova, ali da to ne ugrožava ovu divljač.

“Krivolov jenjava, ali ne možemo reći da ga nema”, istakao je Zubić.

Profesor lovstva na šumarskim fakultetima u Banjaluci i Beogradu Dragan Gačić objasnio je da je divokoza svrstana u dvije različite grupe – južna divokoza koja se nalazi na području Pirineja, te sjeverna divokoza, kojoj pripada i balkanska divokoza.

“Divokozu kao vrstu je Međunarodna unija za zaštitu prirode svrstala u najnižu kategoriju zaštite, ali ako pogledate podvrste jedna od njih je balkanska divokoza, koja je izuzetno ugrožena”, istakao je Gačić.

Divokoza se rasprostire na oko 70.000 hektara u Republici Srpskoj. Njeno stanište je na oko 14 lovišta u Srpskoj. Ugroženost divokoze klimatskih romjenama ponukala je stručnjake da se pozabave zaštitom ove vrste divljači.

Vrijednost projekta je oko 100.000 maraka. Trajaće godinu dana.

Nosilac projekta je Šumarski fakultet u Banjaluci koji je pobijedio na javnom pozivu na kojem su učestvovale 22 naučne institucije iz Evrope.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *