Cilj humanitarne trke je pomoć ženama oboljelim od karcinoma dojke, podizanje svijesti javnosti o bolesti i prikupljanje sredstava potrebnih za liječenje i njenu prevenciju.
Banjaluka se pridružila zajednici gradova organizatora ove humanitarne akcije i svoju trku posvetila sugrađanki Marini, koja je započela svoju životnu bitku.
Osmogodišnja Tesa i njen tata Goran već drugu godinu zaredom trče Race for the Cure.
U trci za ozdravljenje učestvovale su i žene koje su pobijedile rak. “Za Marinu” one su trčale u rozim dresovima.
– Јa sam jedna od žena koja se izborila. Borim se pet godina protiv bolesti. Danas trčim za sve žene oboljele od karcinoma. Naprijed žene, sve će biti u redu – samouvjerena je Јadranka Lukić iz tima “Banjalučanke”.
Ovogodišnja “trka za ozdravljenje” okupila je impozantan broj od preko pola miliona trkača iz preko 30 zemalja svijeta.
U skladu sa epidemiološkom situacijom trka je organizovana tokom cijelog vikenda, a trčali su timovi u određenim vremenskim intervalima.
– U timu nas ima oko 130. Zbog situacije sa kovidom nismo mogli svi da se okupimo. Podijelili smo se u više malih timova, tako da će svako dati svoj doprinos i obilježiti Dan borbe protiv karcinoma dojke – rekla je Senada Arnautović iz “Banjalučanki”.
Širom svijeta, tokom vikenda od 25. do 27. septembra, organizovana je i digitalna platforma Race for the Cure.
Simboličnom donacijom od 10 KM građani su mogli da se registruju i postanu članovi digitalne zajednice i time daju svoj doprinos u borbi protiv raka dojke i prevenciju bolesti.
U Evropi, svake godine oko pola miliona žena oboli od raka dojke, a gotovo jedna trećina izgubi bitku za život.