Iako je dječak, kako je utvrđeno, nekoliko dana bolestan dolazio u vrtić, ljekari kažu da nema razloga za paniku i da je situacija pod kontrolom, te da nema opasnosti od širenja bolesti.
Oboljeli dječak se od srijede nalazi na Klinici za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) RS i stabilnog je zdravstvenog stanja.
U Domu zdravlja Banjaluka rekli su da su ekipe Higijensko-epidemiološke službe posjetile porodicu dječaka i u razgovoru sa njegovim djedom saznali da se razbolio tri do četiri dana prije nego što je primljen u bolnicu. “Dječak je imao povišenu temperaturu i osip ispod pazuha. Smješten je u bolnicu, a njegovi roditelji su primili antibiotike “, rekla je načelnik Higijensko-epidemiološke službe u banjalučkom Domu zdravlja Mirjana Miljković.
Ekipe ove službe su posjetile vrtić “Plavi čuperak” u naselju Borik, u kojem trenutno borave i mališani iz vrtića “Leptirić” i “Pčelica”, i od dežurne vaspitačice saznali da je dječak bio u vrtiću u utorak i srijedu. Zbog toga su svi mališani iz grupe poslati pedijatru radi primanja antibiotika.
“Osim njih, terapiju su primile i vaspitačice koje rade u jasličkoj grupi, dok je Higijensko-epidemiološka služba dezinfikovala cijeli objekat vrtića “Plavi čuperak” i sve igračke”, rekla je Miljkovićeva i naglasila da nema mjesta za paniku i da je meningitis danas bolest koja se liječi ako se na vrijeme reaguje.
Direktor Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje u Banjaluci Jelena Kurtinović kazala je da je na godišnjem odmoru, ali da su je informisali da su sprovedene sve neophodne mjere. “Apsolutno nema opasnosti od zaraze”, kazala je Kurtinovićeva.
Adriana Basara, čiji blizanci idu u istu vrtićku grupu kao i oboljeli dječak, istakla je da se šokirala kada joj je majka, koja je u petak otišla po mališane u vrtić, kazala da ih mora voditi u Polikliniku na injekcije, jer je kod jednog dječaka u grupi konstatovana meningokokna sepsa.
“Taj dječak je danima u vrtić dolazio sa osipom na tijelu, dok je posljednja dva dana bio pod temperaturom. Vaspitačice su ukazivale na to njegovim roditeljima, ali uzalud”, rekla je Basara. Zabrinutost nisu krili ni roditelji ostalih mališana, navodeći da cijela situacija dovodi do pitanja koliko su djeca koja borave u vrtićima izložena teškim zaraznim bolestima zbog neodgovornosti pojedinih roditelja.
“Fejsbuk” stranica “Mame Banjaluke” preplavljena je komentarima zabrinutih roditelja. “Ja sam bila prisutna kada je vaspitačica rekla tati da je dijete bolesno i da ga ne može primiti, a on mrtav hladan reče: Ja te plaćam da ga čuvaš!!! Ja odoh raditi, a ti vidi šta ćeš s njim.
Gospode Bože…!!! – napisala je jedna majka.
Šta je meningitis
Meningitis je upala zaštitnih ovojnica koje obavijaju mozak i leđnu moždinu, takozvanih moždanih ovojnica. Upalu mogu prouzrokovati infekcije virusima, bakterijama ili drugim mikroorganizmima, a rjeđe i lijekovima.
Prenos bolesti
Bakterijski meningitis prenosi se direktnim kontaktom sa oboljelim, preko kapljica koje se izbacuju pri govoru, kijanju ili kašljanju. Virusni meningitis prenosi se preko zagađenih ruku, predmeta ili kontaminirane vode.
Simptomi
Simptomi bolesti su visoka temperatura, glavobolja i ukočenost vrata, mučnina, povraćanje i osip na tijelu.
Opasnost
Meningitis je bolest koja može ugroziti život, jer je upala u blizini mozga i leđne moždine pa se stoga to stanje smatra hitnim slučajem. Zato odmah treba potražiti pomoć ljekara.
Moguće posljedice
Ako se odlaže odlazak kod ljekara i uzimanje antibiotika, moguća su oštećenja mozga, gluvoća i u najtežim slučajevima smrt.
(Glas Srpske)