Ujutro 27. oktobra 1969. godine Banjaluka je bila u potpunosti razoren grad od sizmološkog udara jačine devet stepeni po Merkaliju, odnosno jače od šest stepeni po Rihteru.
Ovom razornom zemljotresu prethodilo je snažno podrhtavanje tla dan ranije, 26. oktobra nešto iza 16 časova. To popodne i noć Banjalučani su proveli van svojih domova osluškujući huk koji je dolazio iz dubine zemlje, a pratilo ga je učestalo podrhtavanje tla . Ujutro 27. oktobra u 9 časova i 11 minuta dogodio se je snažan, razoran zemljotres koji je odnio 15 života, a 1117 građana je povrijeđeno. Za samo nekoliko sekundi Banjaluka je porušena do neprepoznatljivosti.
Potpuno je uništeno 11 000 stanova, a veliki broj je pretrpio znatna oštećena. Cijeli grad je ostao bez struje i vode. Velika oštećenja nanesena su školskim (266), kulturnim (146), zdravstvenim (133), objektima javne uprave i administracije (152).
Privreda je pretrpjela značajne gubitke, a sva preduzeća naredni period radila su značajno smanjenim kapacitetima, dok su neka potpuno prestala s proizvodnjom.
Vojska je tada, zajedno s građanima, raščišćavala ruševine i oslobađala povrijeđene. Ljudi su danima bili na ulicama. Mnogi su ostali bez svojih domova, a pomoć je stizala sa svih strana.
Zahvaljujući velikoj solidarnosti stanovništva iz svih krajeva bivše Јugoslavije, ali i pomoći iz Evrope i svijeta, Banja Luka je ponovo stala na noge.
Potres iz 1969 bio je najjači koji se desio na teritoriji BiH, a ostavio je katastrofalne posljedice u 15 krajiških opština uključujući ljudske žrtve i ogromnu materijalnu štetu.
Јedna od karakteristika Banjaluke koju je tada dobila je “trusno područje”, a od tada potresi, iako ne razorni, dešavaju se povremeno.
Seizmogeno područje obuhvata pojas oko grada, prečnika između 50 i 60 kilometara, a o jakoj seizmičnosti svjedoče morfologija reljefa, pisani podaci u posljednjih 100 godina i najnovija instrumentalna mjerenja.
Kao sjećanje na taj tragični dan Banjalučani imaju sat na Trgu Krajine ispred nekadašnje srušene zgrade “Titanik”. Kazaljke pokazuju 9 sati i 11 minuta, a kao datum je naveden 27. oktobar 1969. godine.