Tim BLanguage sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci učestvovaće na digitalnom evropskom edukativnom događaju Hakaton koji se održava u Milanu ovog mjeseca. Grupa od 12 studenata na čelu sa rukovodiocem doc. dr Sonjom Stančić nosioci su ovog projekta ispred BiH.
Pomenuti događaj koji organizuje SAE Institut iz Milana ima za cilj razvoj primijenjene igre za specifične poremećaje jezika, a koja će pomoći razvoju vještina i znanja ranjivih kategorija djece, kao što su djeca s disleksijom, kroz igru i igranje.
Doc. dr Sonja Stančić, profesorica kognitivne grupe predmeta na banjalučkom Filozofskom fakultetu, istakla je da je upravo ovaj fakultet nosilac projekta za Bosnu i Hercegovinu, a da u projektu učestvuju i Srbija, Mađarska, Hrvatska, Italija, Rumunija i Crna Gora. Prema njenim riječima na projektu će učestvovati oko 120 učesnika.
„Mi imamo dva tima koja se ravnopravno takmiče. Naša dva tima su sastavljena od psihologa, pedagoga, studenata grafičkog dizajana i studenata IT-a. Multidisciplinarnost je budućnost u obrazovanju, ali i u radu. Mlad čovjek, koji je obrazovan, posjeduje različite tehnologije i različite alate s kojima može obavljati svoj posao bez obzira da li je psiholog ili je iz svijeta IT-a“, kazala je Stančićeva.
Navela je da je primjetan sve veći broj djece koja imaju problem sa raznim elementima disleksije i disgrafije koja uključuje probleme u prepoznavanju, čitanju i reprodukciji teksta.
„Naravno, to rađa anksioznost u školi pri odgovaranju. Djeca od straha odustaju i uglavnom već u trećem razredu imamo značajan broj djece koja veoma slabo čitaju ili skoro uopšte ne čitaju. Znamo da se, ako nema čitanja, verbalizacije, i određeni kognitivni procesi dosta sporije razvijaju. Upravo zbog toga je višestruk značaj učestvovanja u ovom projektu“, rekla je ona.
Stančićeva ističe da je učešće u ovom projektu prilika da se u rad uvedu nove tehnike i tehnologije, kao i da se pokaže da psihologija i psiholozi mogu da doprinesu u različitim oblastima djelovanja. Ona kaže da će studenti na pomenutom događaju dobiti zadatak na koji moraju što bolje odgovoriti.
„Naime, mi o samom zadatku ne znamo ništa unaprijed, već se spremamo uopšteno. Imamo 8 sati da što bolje i kvalitetnije razradimo zadatak koji dobijemo. Takođe, oni koji budu najbolji dobiće neku od tri nagrade. Međutim, najveća nagrada jeste mogućnost da upoznaju 120 kolega iz različitih dijelova svijeta“, istakla je Stančićeva.
Nemanja Vračar, student psihologije, ističe da ovaj događaj ima ogroman značaj za studente.
„Za studente psihologije, kao i za studente iz drugih oblasti, ovo predstavlja idealnu priliku za izlazak iz zone komfora i uzimanje učešća u izazovu s kojim se, na primjer, psiholog vrlo rijetko sreće. Takođe, pruža nam se sjajna prilika da primijenimo svoje znanje, što će nam isključivo koristiti u razvoju svojih kompetencija i sposobnosti“, kaže Vračar dodajući da su pripreme za Hakaton u toku.
„Pripreme su izrazito zahtjevne, jer podrazumijevaju opsežno iščitavanje i upoznavanje sa disleksijom, ali isto i sa teorijom razvoja igrica i tako dalje. Pripreme su individualne, ali se tim vrlo često okuplja da bismo razmijenili ideje, riješili nedoumice i slično“, kaže Vračar.
Aleksandra Ristić, studentkinja grafičkog dizajna na banjalučkoj Akademiji umjetnosti ističe da njena uloga u ovom projektu nije nimalo jednostavna.
„Moja komfor zona je u stvaranju vizuelnog, stvari koje imaju estetsku ulogu, a ovaj zadatak zahtjeva da kao član tima doprinesem pri produkciji jedne funkcionalne alatke koja će služiti mališanima u njihovim poteškoćama. Ovo je zaista jedan veliki korak naprijed u sticanju novih saznanja i vještina zajedno sa kolegama“, ističe Ristićeva.
Kako kaže Ristićeva, nju kao umjetnika projekat podstiče da prvobitno shvati suštinu i probleme koje treba sagledati, postaviti i riješiti kao jednu jednačinu, pa tek na kraju ujediniti u eksterijer i estetski dio igre što je zapravo zadatak njenih kolega dizajnera i nje.
Inače, događaj će biti održan u subotu 12. novembra, a banjalučki studenti zajedno sa profesoricom Stančić će učešće u projektu uzeti online, dok će jedan član tima biti u Milanu i predstavljati poveznicu sa ostatkom tima iz Banjaluke.
(Adnan Selimović)