Udruženju za očuvanje garantovane tradicije specijaliteta banjalučkih ćevapa nedavno je dodijeljeno rješenje kojim se potvrđuje da je banjalučki ćevap postao zaštitni brend. To, u praksi, znači da će svaki proizvođač koji odluči nazvati svoj proizvod „banjalučki ćevap“, morati da poštuje propisanu proceduru, proces proizvodnje, sastojke i recept za njegovu izradu. Ovo je veliki korak za sve proizvođače, ali i turističu ponudu grada, poručuju nadležni.
Upisom u Registar garantovano tradicionalnih specijaliteta, Banjaluka je zaštitila jedan od svojih najprepoznatljivijih brendova, banjalučki ćevap. Ovo će imati veliki značaj za proizvođače ovoga specijaliteta, ali i za sam grad.
Koliko ćevap znači za Banjaluku i Banjalučane najbolje opisuje krilatica, ko je bio u Banjaluci, a nije probao banjalučki ćevap, kao da nije ni bio. U jednoj od najstarijih ćevabdžinica u gradu kažu da je ovdašnji specijalitet poseban na više načina. Sastoji se od „pločica“ mljevenog junećeg mesa koje se služi u posebno za njih pravljenoj lepinji.
Za Banjalučane je odlazak na ćevape oduvijek imao posebno značenje. Mnoge podsjeća na dane djetinjstva. Na ćevape se išlo po završetku školske godine, kada „legne“ plata, kada se položi ispit, ali i kada se slave rođendani. Ova tradicija živi i danas, a gurmani za omiljeni obrok imaju samo riječi hvale.
Priča o banjalučkim ćevapima prerasla je u urbanu legendu. Iako kažu da se originalni banjalučki ćevap može naći samo u tri ćevabdžinice u Banjaluci, i u brojnim drugim su svakodnevne gužve u vrijeme ručka pa nema straha da će se tradicija prekinuti.
TV K3