Banjalučka književnica Sava Guslov Marčeta predstavila dvije nove knjige (FOTO)

October 6, 2023, 5:02 pm

Banjalučka književnica Sava Guslov Marčeta, prepoznata kao sljedbenica pera Petra Kočića, predstavila je publici dvije nove zbirke poezije ,,Vratiću nebo gdje je bilo” i ,,Kočiću Petru na Svetu Petku Trnovu” u Vijećnici Banskog dvora. Njen pjesnički izraz obojen je bolom starih uspomena, ali i prosjajima mladih dana kada je kao djevojčica i mlada bezbrižno upijala ljepotu Zmijanja, ne znajući šta je sve čeka u godinama koje slijede, a sačekalo je mnogo toga nepoznatog.

Pjesnikinja Sava Guslov Marčeta je višestruko nagrađivana za svoj dar, a ostavila je generacijama u amanet više knjiga. Članica je Udruženja književnika Republike Srpske i Srbije, kao i Instituta za dječiju književnost Beograda. Prva napisana zbirka poezije, kao i autobiografski zapisi uništeni su u ratnom vihoru 1995. godine u Mrkonjić Gradu, a nakon teških godina uslijedio je povratak iskonskom pjesničkom putu. Najnovije dvije knjige ,,Vratiću nebo gdje je bilo“ i ,,Kočiću Petru na Svetu Petku Trnovu“ su nastajale u tišini, sazrijevajući kao jabuke koje će se kušati na zlatnu jesen.

Vraćajući se među korijene sa Zmijanja, pjesnikinja je opisala trenutke mladalačke naivnosti, mekote srca i paperje snova, ali i hladnoću svijeta koji ju je dočekao kao mladu ženu željnu ljubavi u svijetu gdje se više tepalo Rudonjama nego nježnoj duši.

Knjigu „Vratiću nebo gdje je bilo“ napisala je da ostane kao podsjetnik minulim vremenima. Posebno se osvrnula na protestnu poemu ,,Kočiću Petru na Svetu Petku Trnovu“ koja je ovjekovječena ilustracijama i objavljena posebno.

– Svi su mogli da kažu šta žele i misle osim nas koji nismo ni smjeli imati želje onih godina kad se pucalo i ginulo, kada smo sahranjivali svoje mile. Dođu neki drugi ljudi pa nam brane da kažemo da je i nas boljelo i da nismo ni oženili najrođenije. Svako moje slovo je istinito o svemu što su Srbi preživljavali i o onome što boli moju dušu – ispričala je Sava Guslov Marčeta i rekla da se obratila Petru Kočiću kako bi mu se ispovijedila baš na Svetu Petku Trnovu.

Vojin Trivunović, književnik, podsjetio je na činjenicu da je za pamtivijek Sava rukopisima zadala zadatak da podstakne ljude na istinu na pravdu.
– Sjećajući se svetaca i srpskog velikana Petra Kočića, simbolično, pjesnikinja je idejnom dobrotom i stihovima opisala inspirativno svoje krajeve kroz pjesme različitih žanrovskih odrednica. Poezija joj je obojena nitima zavičaja, rodoljubivosti, plemenitosti i dobrote, ali i sjećanjem na one koji su svoje živote ugradili u stvaranje zajednice. Iz tih junaka je isijavala inadžijska hrabrost protiv nepravde svakog zla. Pjesnikinja je dobro primijetila da se mngoo toga izmijenilo u društvu, politici, ali u ljudima ponajviše. Iako su neki spremni da brišu istorijska pamćenja i prekrajaju ih, ima u ovim pjesmama radosti, ali i sjete i tuge, a naročito nježne ljubavi koja osvaja dušu. Savina poezija je slika svevremena jednog nevremena – rekao je Trivunović.
Ukazujući na grijeh o prećutkivanju istine o stradanjima, Neda Gavrić je naglasila kako da za takav zlokoban čin ne postoji opravdanje.
– Savina poezija je krik majke, sestre, svih nas, okupan suzom dugogodišnje boli i krik za sve nevino stradale i zanemarene, mada ne postoji dovoljno suza na ovom svijetu koje bi oplakale sve. Petar Kočić upire prstom u ljude, a Sava to jako dobro čini. Nabrajujući svaku postradalu žrtvu, ona ne zaboravlja nikog, moli se i pati kroz stihove koji će vječno ostaviti trag i biti vječna opomena koja nas obavezuje da ne ćutimo o prošlosti u svom vremenu. Mi kad pišemo ne damo istinu i pravdu onima koji nam utrobe vade, a praštanje je vrlina i veliko djelo koje nam je potrebno- rekla je Gavrićeva.
Prateći težinu stihova, ilustrator Zdravko Knežević udahnuo je sliku užasima i boli u knjizi ,,Kočiću Petru na Svetu Petku Trnovu“ preuzimajući na sebe da pronikne u svaki stih i izvuče najtananiju nit.
– Potrudio sam se da iz svog skromnog talenta iskažem i predočim Savinu poemu.  Teški su to stihovi i za 15 ilustracija je potrebno određeno vrijeme. Da bih adekvatno prestavio sve a da likovni izraz ne bude banalan, iznova sam iščitavao stihove i tražio nit koju bih ilustrovao. Čast mi je što me Sava odabrala za ovaj poduhvat – rekao je Knežević.
Do sada objavljene knjige su:,,Pečat suza“ pripovjetke i poeziju, ,,Do ugarka sažežena“ poezija, ,,Janjdurina ljubav“ pripovjetke, te poezija za djecu; ,,Gdje stanuju nestašluci“ i ,,Jedna pjesma dva dukata“, bajkovite pripovjetke za djecu ,,Klupko zlatne paučine“, ,,Monografija Vranješ“ monografija porodice sa Zmijanja, roman, ,,Šest dukata za Ikoniju“. Roman za djecu i odrasle ,,Haljina od majčinih suza“, ,,Drhtaji ispod pepela“, izabrana poezija, ,, Oplenačka romansa“, ljubavna poezija, ,,Jabuka iz moga kraja“ rodoljuboiva poezija, , ,,U predvorju duše“ ,,Radnja stanje i zbivanje“, poezija za djecu.
Vecernjenovosti.ba (Foto: N.L)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *