Nakon što su u Srbiji usvojene izmjene i dopune Krivičnog zakonika, kojim je, u skladu s prijedlogom Fondacije „Tijana Jurić“, predviđena doživotna robija za teško ubistvo, silovanje, te obljubu nad djetetom, trudnicom i nemoćnim licem, velike su šanse da primjena ovakve kaznene politike zaživi i u RS.
I dok političari najavljuju da će insistirati da u Krivični zakonik RS uđe takva kazna dobar dio građana kaže da bi podržao inicijativu da za takva djela zaživi i smrtna kazna.
Nakon što je u Srbiji izmijenjen Krivični zakonik i uvedena doživotna robija za teško ubistvo, silovanje, te obljubu nad djetetom, trudnicom i nemoćnim licem, odmah su se oglasili iz najvećih partija u RS navodeći da će insistirati na sličnim izmjenama. Treba uvesti doživotnu kaznu zatvora i u Krivični zakonik Republike Srpske, stav je šefa Kluba poslanika SNSD-a u NS RS, Igora Žunića.
Najveća partija u ovoj inicijativi ima podršku i iz drugog tabora. U SDS kažu da će sigurno biti za ovakve promjene.
I ministar pravde Anton Kasipović potvrdio je da su s velikom pažnjom pratili usvajanje Tijaninog zakona u Srbiji, te da će i Vlada RS razmotriti ta rješenja kako bi dodatno bile pooštrene sankcije za najteža krivična djela, ali da će se sve raditi uz mišljenje stručnjaka.
Građani Srpske podržavaju doživotnu kažnu za najteža krivična djela nad najranjivim kategorijama, ali istovremeno bi u značajnoj mjeri podržali i izvršenje smrtne kazne, posebno kad je riječ o monstruoznim krivičnim djelima počinjenim nad djecom.
Ovakav stav javnog mnjenja posljedica je spontane reakcije jer građani osjećaju da pojedina krivična djela nisu adekvatno sankcionisana, mišljenja je psiholog i sudski vještak Aleksandar Milić.
A izmjenama Krivičnog zakonika Srbije uvedena je doživotna kazna zatvora za silovatelje i ubice djece, trudnica i nemoćnih osoba. Inicijativu je potpisalo 160.000 građana, nakon svirepog ubistva 15-godišnje Tijane Jurić, koja je oteta i ubijena 2014. godine.
Ubica Dragan Đurić osuđen je na 40 godina zatvora. Prema postojećem Krivičnom zakonu BiH, za najteža krivična djela nije predviđen doživotni zatvor, već maksimalne kazne. Iako su sve zemlje članice Savjeta Evrope ukinule smrtnu kaznu, ona formalno-pravno postoji u Ustavu Republike Srpske, na čije izmjene se čeka godinama.
(TV K3)