Poskupljenje repromaterijala, produženi rokovi isporuke, ali i nedostatak radne snage problemi su sa kojima se bore predstavnici građevinskog sektora. Imajući u vidu činjenicu da je građevinarstvo lokomotiva razvoja privrede, ali da se suočava sa navedenim problemima, neophodno je zaštititi ovu privrednu granu od stagnacije, poručuju iz resornog Ministarstva.
Zbog ukrajinske krize cijene građevinskog materijala enormno su skočile. Građevinari tvrde da roba koja im je potrebna za rad poskupljuje skoro na sedmičnom nivou. To potvrđuju i u resornom ministarstvu odakle navode da je to usko posljedično vezano sa cijenom metra kvadratnog stambenih jedinica i poslovnih prostora.
Pored skupog materijala domaća građevinska industrija ima i dodatne brige, da ne može da ga nabavi u dovoljnim količinama i na vreme jer je zbog globalne potražnje građevinskog materijala povećan izvoz u inostranstvo. Sve to uzrokuje da se građevinari, kako tvrde, nalaze u veoma nezavidnoj situaciji. Iz preduzeća koje se bavi projektovanjem i izvođenjem mašinskih termotehničkih instalacija iz Pala kažu da je rizik poslovanja iz dana u dan sve veći.
Na sve to Srpskoj nedostaje kvalitetna radna snaga, a poseban problem je kada je riječ upravo o građevinarstvu. Procjenjuje se da u BiH trenutno nedostaje oko 7.000 radnika u ovoj oblasti.
Evidentno je da je zbog krize građevinska industrija u teškom položaju i da bi nadležni trebalo da joj pomognu kako bi nastavila da se bavi svojom delatnošću. Iz Vlade poručuju da će nizom mjera i zakonskih propisa olakšati poslovanje mnogim privrednim subjektima, prvenstveno kada je riječ o poreskoj politici.
(TV K3)