Pandemija kovid 19 izazvala je brojne negativne posljedice po ekonomiju, poput pada zaposlenosti, javnih prihoda, investicija i izvoza. Iako su, zbog promjena načina života ljudi, nateže pogođeni sektori poput turizma i hotelijerstva, postepeno su se ti negativni uticaji prenijeli i na sve druge djelatnosti. Prema prognozama ekonomista ni jesen neće biti ništa bolja ukoliko ne bude podrške sa republičkog nivoa.
Ako izuzmemo opšti pad ekonomskih aktivnosti, najozbiljnija prijetnja ekonomijama bila je blokada lanaca snadbijevanja koja je ostavila velike posljedice na domaće kompanije.
Iako je prethodna godina bila izuzetno teška, privrednici kao veliki uspjeh ističu to što su uprkos svemu održali radna mjesta.
Kompanije su nagori period pregurale zahvaljujući rezervama iz prethodnog perioda. Međutim, u mjesecima koji slijede privreda neće moći sama da se izbori sa izazovima i problemima koje je očekuju ukoliko ne bude značajnije podrške Vlade u modernizaciji kapaciteta i očuvanju sadašnjeg, ali i povećanja nivoa proizvodnje koje svaki od privrednih subjekata planira, kažu predstavnici poslovne zajednice.
Navode i da su države velikih svjetskih ekonomija upumpale ogromni novac u svoje ekonomije, što je rezultiralo i značajnim poskupljenjem materijala na svjetskom tržištu, zbog čega Srpsku očekuju veliki problemi jer će neminovno doći do niza poskupljenja.
Iz Privredne komore kažu i da je u sektoru građevinarstva došlo do enormnog poskupljenja materijala od 30 do čak 130 odsto, da je čelik, kao berzanska roba poskupio za 80 odsto u odnosu na kraj prošle godine, dodajući da će to imati odraza na domaću građevinsku industriju. Imajući sve u vidu čeka nas teška ekonomska jesen i možda tek za nekoliko godina možemo oečkivati da nam bude kao prije korona virusa, kažu stručnjaci.
TV K3