Dok veliki broj radnika iz BiH odlazi u inostranstvo da radi, nama dolaze drugi.
U prošloj godini izdato je 2.449 radnih dozvola za zapošljavanje stranaca, dok za ovu godinu kvota iznosi 6.073 dozvole.
Poznavaoci prilika kažu i da je i ovaj broj nedovoljan za domaće tržište i da BiH nedostaje i do 30.000 radnika različitih zanimanja.
Inače, najveći broj radnih dozvola izdat je u sektorima građevinarstva, trgovine, uslužnih djelatnosti, umjetnosti, zabave i reakcije, poslovanja nekretninama, prerađivačkoj industriji te hotelijerstvu i obrazovanju.
Trbuhom za kruhom. Dok jedni odlaze, drugi dolaze. Za strane radnike iz izrazito siromašnih zemalja poput Nepala, Pakistana, Indije i Bangladeša bh. plate su dovoljne za život. Zato ne čudi što se broj zahtjeva za dolazak u našu zemlju iz godine u godinu povećava.
Kao jedno od rješenja se nametnuo „uvoz“ radnika. Međutim, procedure za njihovo zapošljavanje su komplekse što će u narednim godinama postati problem. Za poslovnu zajednicu problem je i što dolazi nekvalifikovana radna snaga.
A postojeću radnu snagu iz zemlje tjera kako ekonomska tako i polička situcija pa uvoz radnika postaje nužno zlo, kažu ekonomisti.
U međuvremenu privrednici se zalažu za liberalizaciju zapošljavanja stranaca ali i za povećanje kvota. Koliko je to važno najbolje govori činjenica da susjedna Hrvatska, koja je značajno veća ekonomija od BiH, zapošljava 200.000 stranih radnika, a Slovenija koja je manja od BiH zapošljava oko 100.000 stranaca.
Prema odluci o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH za 2024. godinu, ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca u BiH iznosi 6.073 radne dozvole, od čega se na Federaciju BiH odnosi 4.295, Republiku Srpsku 1.400 i Brčko distrikt 378 radnih dozvola.
TV K3