Jedinjenja iz porodice vitamin A već su godinama zlatni standard u podmlađivanju lica, ali i tretiranju brojnih drugih problema tena, poput upaljenih akni i viška sebuma na masnoj koži.
Smanjene pore, zaglađen ten i ublažene akne su rezultati retinola na podmlađivanju i uljepšavanju kože, dokazani brojnim istraživanjima, zbog čega je on postao neizostavan dio kućne beauty rutine, ali i profesionalnih dermatoloških tretmana.
Osim zaglađivanja površinske teksture, smanjenja pora i zatezanja sitnih bora, ovaj moćni sastojak izrazito je važan i u borbi protiv akni, jer ubrzava proces izmjene ćelija i zacjeljivanje kože. Ipak, retinol se nalazi i među onim sastojcima kraj čijeg naziva obično stoji upozorenje – zbog svoje snage i efikasnosti može uzrokovati iritacije, isušivanje, crvenilo, pa i ljuskanje, posebno na osjetljivoj koži.
Zbog toga se u početku savjetuje nanošenje krema sa retinolom tek svaki drugi ili treći dan – i uvijek tokom noći.
Međutim, naučnici su retinolu pronašli i više nego dostojnu zamjenu – nježniju, višestruko upotrebljivu i jednako efikasnu Riječ je o bakuchiolu.
Bakuchiol je antioksidativni molekul ekstraktovan iz azijske biljke Psoralea corylifolia, odnosno Babchi. Taj sastojak iscjeljujućeg djelovanja ima stogodišnju istoriju upotrebe u ajurvedskoj i tradicionalnoj kineskoj medicini. Korišten je mahom za umirenje osipa, crvenila i zacjeljivanje sitnih ranica.
Bakuchiol se dobija iz biljke koja raste u Indiji i Šri Lanki. Prvi je izolovan 1966. iz sjemena navedene biljke i nazvan je bakuchiol na osnovu sanskrtskog imena biljke Bakuchi. Bakuchiol je meroterpen (hemijsko jedinjenje koje ima djelimičnu terpenoidnu strukturu) u klasi terpenofenol. Sjeme biljke se vijekovima koristi u kineskoj i indijskoj tradicionalnoj medicini za liječenje dermatitisa, lihena i psorijaze, jer ima antioksidativno, protivupalno i antimikrobno djelovanje. Uprkos tome što nema strukturnu sličnost s retinolom, otkriveno je da bakuchiol ima isto djelovanje kroz ekspresiju gena poput retinola.
A kako bakuchiol može pomoći tenu?
Taj botanički ekstrakt na kožu ima potpuno isti efekat kao retinol. Zaglađuje teksturu kože, ublažava hiperpigmentacije, poboljšava elastičnost kože, podstiče obnovu ćelija, stimuliše proizvodnju kolagena, “pegla” bore i ublažava fotooštećenja.
Njegova efikasnost se ne ogleda samo u novootkrivenom sjaju i zaglađenoj koži. Osim kao antiage krema za osjetljivu kožu, bakuchiol je pogodan i za problematičnu kožu sklonu aknama, jer se može pohvaliti i protivupalnim i antibakterijskim svojstvima.
Još jedna odlična vijest o ovom sastojku je da je pogodan za gotovo sve tipove kože, a mogu ga koristiti i trudnice i dojilje.
Moćno djelovanje bakuchiol molekula nije marketinški trik kozmetičke industrije. Njegovo blagotvorno i podmlađujuće djelovanje na kožu naučno je potvrđeno prošle godine. U naučnom časopisu “British Journal of Dermatology” grupa dermatologa objavila je rezultate istraživanja koji bakuchiol upoređuju sa retinolom.
Pokazalo se da novootkriveni “biljni retinol” s jednakim efektom kao derivat vitamina A stimuliše obnovu ćelije, ublažava bore i linije, podstiče proizvodnju kolagena, poboljšava čvrstoću kože te ublažava hiperpigmentacije. I to sa puno manje nuspojava koje se često vezuju uz retinol, kao što je crvenilo, ljuštenje i suvoća kože.
Bakuchiol, naime, djeluje poput retinola, ali s njim nema nikakve strukturalne sličnosti pa samim tim niti negativnih efekata na kožu, poput povećane fotoosjetljivosti.
(Tekst i foto: Nezavisne)