Postojeći lijekovi za karcinom rade na različite načine – neki “gađaju” određene hormone za koje se smatra da su odgovorni za rast karcinoma, dok drugi djeluju na određene molekule unutar njegovih ćelija.
“Bajerov” lijek spada u grupu lijekova proteina bromodomaina i ekstra terminalnih inhibitora, koji usporavaju umnožavanje ćelije raka tako što je “ubijaju” – navode naučni portali.
Lijek je već testiran na 140 ljudi koji imaju različite vrste tumora.
Istovremeno, nova naučne studije pokazuju da jedan aspirin dnevno može da zaustavi rast karcinoma dojke.
Zadnja istraživanja pokazuju da je aspirin efikasan i u sprečavanju širenja karcinoma debelog crijeva, gastrointestinalnog karcinoma, karcinoma prostate kao i nekih drugih vrsta.
Kako navode studije, “ključ” je u tome što aspirin pomaže da se oko matičnih ćelija karcinoma osiguraju uslovi koji nisu pogodni za njihovu reprodukciju.
Dr. Sušant Banerje, direktor Jedinice za istraživanje karcinoma u Kanzas Sityju, kaže da bi se aspirin mogao koristiti za umanjivanje rizika od sekundarnih tumora, koji se mogu vratiti pet do deset godina nakon prve dijagnoze.
U početku, kada pacijent sa karcinomom dobija terapiju, inicijalni tumor se smanjuje. Ali, nakon deset godina bolest se može vratiti.
Karcinom ima matične ćelije, odnosno ćelije zaostale nakon terapije. Te ćelije preživjele su hemoterapiju ili druge tretmane i “sakrile” su se dok uslovi u tijelu ne postanu bolji za reprodukciju.
Dr. Banerje i njegov tim radili su na testiranju aspirina kao sredstva koje bi moglo da promijeni molekularni “potpis” kod raka dojke do te mjere da se prestane širiti.
Istraživanje su proveli tako što su stavili stanice karcinoma dojke na 96 različitih posuda i inkubirali ih. Malo više od polovine kultura bilo je tretirano različitim dozama acetilsalicilne kiseline, odnosno aspirina.
Izlaganje aspirinu dramatično je doprinijelo smrti kancerogenih ćelija, a one ćelije koje nisu odumrle, postale su nesposobne za rast.