Let iz Dablina za Krakov napravio je neočekivano skretanje nakon prijavljene prijetnje bombom, naveo je njemački list Bild.
Sa 160 ljudi u avionu, let je stigao na aerodrom Berlin-Brandenburg nešto poslije 20.00 časova u nedjelju, zadržavajući se na asfaltu do ponedjeljka rano ujutru.
Portparol berlinske policije rekao je da su policajci izvršili bezbjednosne provjere i da nisu otkrili “bilo kakve opasnosti”.
– Putnici će nastaviti putovanje do Poljske drugim avionom – rekla je ona za AFP, ne navodeći više detalja o upozorenju.
Avion je ispražnjen, a prtljag putnika je pretražen, javili su njemački mediji.
Ovo je uslijedilo nedjelju dana nakon što je avion kompanije Rajaner, koji je letio iz Atine za Viljnus, prinudno sletio 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba.
Na lice mjesta su upućeni demineri. Informacija o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Bjelorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Bjeloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu “Neksta”, koji se u Bjelorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protaševič, letio ovim avionom i da je priveden prilikom provjere dokumenata na aerodromu u Minsku.
Protaševič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umješanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za “organizovanje masovnih nereda”. Njemu prijeti kazna do 15 godina zatvora.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog slijetanja aviona dešavala i ranije.
Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsjednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine.
Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsjednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.