Hrskave, ali iznutra mekane te posute šećerom u prahu – to su neodoljive vanilin kiflice. Ovi tradicionalni suvi keksići mogu se pripremati tokom cijele godine, ali posebno su popularni tokom nadolazećih praznika.
Zbog oblika male potkovice se vjeruje da donose sreću, a već su decenijama omiljeni desert širom regije.
Sa sigurnošću se može reći da su kiflice s ukusom vanilije nastale krajem 19. vijeka u Austriji – najstariji pronađeni recept potiče iz knjige recepata “Južnonjemačka kuhinja za početnike i praktične kuvarice” iz 1911. godine, autorke Katarine Prato iz Graca. I sam naziv vanilin kiflice preuzet je iz austrijskog njemačkog, na kojem se za vaniliju kaže vanille, a za kiflice kipferl.
Savršen omjer brašna, vremena pečenja i temperature teško je postići, a većina najboljih recepata za ove delikatne keksiće prenosi se s generacije na generaciju – nekada su ih pravile naše bake i majke, a sada mi.
Svako ko tradicionalno peče vanilin kiflice ima svoj recept ili trik jer kolačići znaju biti komplikovani za izradu – budu previše lomljivi i mrve se ili pak prečvrsti (teško je postići idealnu prhkost), lako se prepeku pa su gorki. Za sve koji s godinama nisu izbrusili vlastitu savršenu tehniku i recept u nastavku pročitajte stari i više puta provjereni. Takođe, pročitajte i tri najčešće greške koje se potkradu u izradi vanilin kiflica i savjete kako ih izbjeći.
Recept
Sastojci:
300 g glatkog brašna
200 g maslaca ili margarina sobne temeprature
160 g mljevenih oraha ili badema
70 g šećera
1 prašak za pecivo
1 vanilin šećer
1 jaje
šećer u prahu
Priprema:
Zamijesite tijesto od svih sastojaka. Tijesto zamotajte u prozirnu foliju pa ga stavite u frižider na sat vremena da odmori. Rernu upalite da se grije na 180 stepeni, a tepsiju obložite masnim papirom za pečenje. Kada je dovoljno odstajalo, tijesto natrgajte na male komadiće te zatim te komadiće oblikujte u kuglicu, pa od kuglice napravite valjak, a zatim valjak pretvorite rolanjem u kiflicu, od koje ćete napraviti oblik potkovice. Kiflice pecite 10 minuta. Pazite da ih ne izvadite prerano, jer će se početi mrviti i pucati. Kada ih izvadite iz rerne trebalo bi da budu samo malo mekane, ali otvrdnuće stajanjem. Ostavite ih nekoliko sati da postanu tvrđe i tek ih tada posipite ili uvaljajte u šećer u prahu.
Savjeti
1. Tijesto se raspada za vrijeme pečenja
Ako za vrijeme pečenja vidite da se tijesto raspalo, uglavnom je već prekasno, tako da je potrebno djelovati prije pečenja. Kako bi tijesto bilo čvrsto i kompaktno, preporučuje se da ga zamotate u prozirnu foliju i ostavite na sat vremena u frižider. Takođe, i kada kiflice oblikujete, možete ih staviti prije pečenja još jednom u frižider. Inače, kiflice je potrebno oblikovati što sitnije.
2. Vanilin kiflice su previše suve
Potrebno je da se tačno pridržavate recepta, a kiflice se peku izuzetno kratko. Preporuka je da se peku na 180 stepeni, najviše 10 minuta, a najbolje je da ih tokom pečenja držite na oku. Kad vrhovi postanu malo tamniji, znači da su gotove. Ako mislite da će se na predloženoj temperaturi prepeći, možete rernu zagrijati na 175 stupeni i peći ih koju minutu više.
3. Kiflice se lome i mrve
Nakon što izvadite kiflice iz rerne ne treba odmah da ih dirate i slažete u posude. Dok su vruće, vanilin kiflice se lako lome. Ostavite ih da se malo ohlade prije nego ih izvadite iz pleha. Kad se malo ohlade, ali su još tople, uvaljajte ih u šećer u prahu.
Izvor: Nezavisne novine