Zakon, kojim bi se reguliralo ovo pitanje, će ove sedmice biti tema parlamentarne rasprave. Parlamentarac Josh Frydenberg je izjavio da će kompanije morati pregovarati s lokalnim medijima o cijeni njihovog sadržaja koji žele objaviti. Ako ne mognu postići dogovor, kako je rekao, vlast će odlučivati umjesto njih.
“Ovo je velika reforma. Ovo se dešava prvi put na svijetu i cijeli svijet gleda šta se događa ovdje u Australiji. Zakonodavstvo će omogućiti da se pravila iz stvarnog svijeta primijene i u onom digitalnom. To će biti i podrška našim medijim”, poručio je Frydenberg.
Smatra se da plan australske vlasti predstavlja do sada najveći utjecaj na poslovanje Facebooka i Googlea. Već tri godine traje nastojanje da se ostvari navedeni cilj. Ove korporacije su upozorile da bi mogle zaustaviti pružanje usluga u Australiji.
Predstavnik Googlea danas nije želio komentarisati ovo pitanje. Tvrdi da još nije vidio šta predloženi zakon u konačnici nalaže. Komentar je izostao i iz Facebooka.
Mišljenje je da su ove dvije korporacije primorale veliki broj medija da izdvajaju znantna sredstva za oglašavanje na njihovim platformama. Time su im izvukle velike iznose novca, a što je za posljedicu imalo i gubitak velikog broja radnih mjesta.
Osim Australije, slično namjerava učiniti i Francuska, prenosi agencija Reuters.