Anja Ilić, rukovodilac Audio-vizuelnog centra Republike Srpske, najmlađeg regionalnog nacionalnog fonda, bila je jedan od panelista na panelu pod nazivom „Regionalna saradnja, koprodukcije i filmski podsticaji“, koji je održan u okviru programa FEST PRO na ovogodišnjem FEST-u u Beogradu.
Govoreći o aktivnostima AVCRS, istakla je da je u prošloj godini raspisano ukupno 27 konkursa na koji se prijavilo više od 90 projekata.
„Kada je riječ o manjinskim koprodukcijama, realizovana su tri konkursa i krajem godine biće raspisan novi. Prijave na konkurse za manjinske koprodukcije stizale su iz Meksika, Češke, Crne Gore, Hrvatske i Slovenije, ali najveći broj prijava je upravo iz Srbije. Do sada je podržano devet projekata sa ukupno oko 600.000 KM. Osnovni uslov za manjinsku koprodukciju je da projekat ima obezbijeđeno 50% sredstava. Centar obavezuje manjinskog koproducenta da 80% datih sredstava potroši u Republici Srpskoj, a ostalih 20% daje većinskom producentu. Takođe, naš zakon zahtijeva više od dvadeset posto udjela u ukupnom budžetu u bilateralnoj koprodukciji i najmanje pet posto u multilateralnoj“, objasnila je Ilićeva.
Predstavljajući uredbu za podsticaj, podsjetila je da je uredba stupila na snagu u septembru prošle godine i da garantuje povrat od 30% sredstava svim producentskim kućama koje se odluče snimati u Republici Srpskoj.
„To je od velike važnosti i mislim da će stimulisati audio-vizuelne umetnike da rade nove projekte. U tome će pomoći i vodič sa više od 100 filmskih lokacija koje smo mapirali, a koje su dostupne na internet stranici www.filminsrpska.com. Na ovom sajtu će svi iz industrije biti vidljivi i lako dostupni. Na njemu imamo sve važne informacije u vezi snimanja u našoj zemlji, kao i detalje o gotovinskom rabatu. Jedan od uslova koje investitor treba da ispoštuje jeste da u svrhu izrade audio-vizuelnog akta u svom budžetu moraju da podrazumijevaju sredstva za realizaciju projekta u Republici Srpskoj u iznosu koji je veći od minimalnih sredstava za konkretan projekat”, napomenula je Ilićeva.
Istakla je da su ciljevi centra za naredne godine da se obezbijedi kontinuirana proizvodnja audio-vizuelnih dijela u Republici Srpskoj, kao i da fond za sve konkurse iz godine u godinu raste, te da se u kontinuitetu radi na unapređenju konkursnih procedura kako bi se povećao broj prijava na konkursima.
„Želimo da poboljšamo našu industriju i kulturni razvoj kroz naše projekte. Ambijen Srpske je izvanredan i spreman za istraživanje i prezentaciju. Vjerujemo da ako ulažemo u naše ljude i naše studente, zajedno možemo unaprijediti Republiku Srpsku“, zaključila je Ilićeva.
Audio-vizuelni centar Republike Srpske