“Atlas zločina nad Srbima tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata” u kojem su na više od hiljadu stranica obrađena srpska stratišta iz 1992. Godine, predstavljen je u derventskom Centru za kulturu.
Viktor Nuždić, direktor Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina, kaže da djelo ima za cilj da na najbolji način njegujem kulturu pamćena događaja iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.
“Obradili smo 76 stratišta u kojima su počinjeni zločini nad Srbima tokom 1992. godine, a prvi tom sadrži oko 1.300 stranica. Naredne godine planiramo izdati dio koji će obuhvatiti 1993. i 1994, a potom i zločine iz 1995. Godine”, istakao je Nuždić, dodajući da je naredni planirani projekat vezan za mapiranje logora što će biti prilika i da se više posveti logorima u Derventi, Rabić, Dom JNA, Poljari i Silos u Polju.
Aktivni saradnik u nastanku ovog izuzetno važnog djela bilo je Udruženje ratnih zarobljenika grada Derventa.
Dosta je ljudi pobijeno u logoru, a mi smo srećni što smo ostali živi da možemo o tome svjedočiti. Blagoje Đuraš je zaklan pa su tjerali logoraše da piju njegovu krv i mnogo je drugih načina mučenja prema nama logorašima bilo – kazao je bivši logoraš i presjednik Udruženje ratnih zarobljenika grada Derventa Drago Knežević.
Bivši logoraš Ostoja Šarčević navodi da je u knjigu uvrštena i njegova izjava i svjedočenje na sudu, i da je vrlo značajno da se o stradanju Srba piše, kako ne bi bilo zaboravljeno.
Šef Odsijeka za boračko-invalidsku zaštitu Staniša Mikrerević je naglasio da se radi o kapitalnom djelu koje govori o zločinima nad Srbima u Derventi i čitavoj Republici Srpskoj.
– Atlas pokazuje kolika je bila razmjera stradanja Srba i veoma je važan, jer sve ono što nije zapisano vremenom izblijedi. Ovo djelo će ostati našim generacijama koje dolaze i mlađi će moći da znaju šta se dešavalo. To je prilika i da naučimo, a i da jasno kažemo da možemo i dalje da živimo jedni pored drugih, istakao je Mikerević, dodajući da je večerašnjom promocijom započeo niz aktivnosti na obilježavanju zločina na Čardaku.
(TV K3)