U intervjuu kasno sinoć za televiziju libanskog Hezbolaha Al -Manar, Asad je takođe opisao kao “legitimno” prisustvo u Siriji boraca te proiranske šiitske organizacije, koji podržvaju njegove snage, prenio je AFP.
Ta organizacija je, uz Rusiju i Iran, glavni saveznik Asada otkako je otpočeo građanski rat u Siriji 2011. godine.
– Imamo jako povjerenje u Ruse, pošto su dokazali tokom ove krize, za četiri godine, da su ozbiljni i transparentni u njihovim odnosima sa nama – rekao je Asad.
On je dao taj intervjuu za televiziju, što inače rijetko čini, dok je ruski predsjednik Vladimir Putain razgovarao o sirijskoj krizi s jordanskim kraljem Abaulahom na marginama aero izložbe u Moksvi.
Asad je opisao Rusiju kao principijelnu, a za SAD je rekao da su napustile svoje prijatelje.
– To nikada nije bio slučaj s ruskom politikom, ni za vrijeme Sovjetskog Saveza, ni za vrijeme Rusije… Rusija nikada nije rekla da podržava tog i tog predsjednika i onda odlučila da ga napusti – rekao je on.
Asad je odbacio izjavu predsjednika SAD Baraak Obama da Rusija i Iran “prepoznaju da trendovi nisu dobri za Asada”, istakavši da je Iran takođe čvrst saveznik.
Sirijski predsjednik je ocijenio da će novi nuklearni sporazum između Irana i svjetskih sila ojačati ulogu Irana u međunarodnoj zajednici i da će Sirija od toga imati koristi.
– Snaga Irana je snaga Sirije i pobjeda Sirije je pobjeda Irana”, rekao je on dodajući “mi smo na istoj osovini, osovini otpora”.
Zvaničnici u Vašingtonu su već dugo pozivali na zbacivanje Asada, insistirajući da ne može da igra ulogu u političkom rješenju sirijske krize.
On je ocijenio da postoji razlika između Hezbolaha i stranih antirežimiskih boraca i da je ona u legitimitetu. Upitao je ko je pozvao Hezbolah u Siriju i odgovorio da se to desilo nakon sporazma sa sirijskom državom i da je Sirija legitimna država dok su “druge terorističke snage došle da ubiju sirijski narod”.
Sirijski sukob počeo je antivladinim demonstracijama u martu 2011. godine. Međutim nakon krvavog obračuna vladajućeg režima pretvorio se u građanski rat na više frontova, u kome je poginulo više od 240.000 ljudi, navodi AFP.
Međunarodni napori da se postigne političko rješenje nisu uspjeli.
Nedavno je UN izaslanik za sirijsku krizu Stafan de Mistura pokrenuo seriju konsultacija da podstakne pregovore između režima i političke opozicije, ali ga je Asad optužio da daje neobjektivne izjave.
Vjerovatno je aludirao na osudu režimskog bombardovanja kraj Damaska u kome je poginulo više od 100 civila 16. avgusta.
Misturan plan bi trebalo da počne u septembru, a cilj je da se osnuju čitiri grupe da se pozabave bezbjednošću i zaštitom, antiterorizmom, političkim i pravnim pitanjima i izgradnjom.
Plan je dobio podršku u predsjedničkom saopštenju Savjeta bezbjednosti UN prošle nedjelje.
Asad j u utorak rekao da svaka inicijativa mora biti zasnovana na borbi protiv terorizma, istakavši da “svaka inicijativa kojoj prioritet nije borba protiv terizma nema vrijednost”.
Tokom četiri godine rata sirijski režim je koristio termin terorista aludirajući na mirovne aktiviste, pobunjenike i džihadiste.