Muškarac iz Argentine, koji ima 70 godina, moraće svojoj supruzi da plati osam miliona pezosa, odnosno 173.000 dolara kao kompenzaciju za 27 godina kućnog posla.
Sudija Viktorija Fama je jasno uzela u obzir da je stariji par u braku punih 30 godina i da se tokom tog perioda supruga, koja je potpisana samo inicijalima M.L., starala o kući i imanju, dok je suprug bio taj koji je išao na posao.
Bez obzira na to što je imala diplomu ekonomskog fakulteta, žena je svoju profesionalnu karijeru ostavila sa strane da bi odgajala njihovu djecu i da bi se brinula o domaćinstvu.
U periodu kada ju je suprug ostavio ona je već imala 60 godina i bila je previše stara da bi uopšte razmišljala o novoj karijeri ili nekom drugom poslu.
“Nakon 27 godina braka, optuženi je napustio svoju ženu kada je ona napunila 60 godina. To su godine kada je žrtva već isključena s tržišta rada i nije u mogućnosti da sama započne novu karijeru. Ekonomska zavisnost žena od muževa je jedan od najvećih problema modernog društva”, stoji u izjavi sudije Viktorije Fame.
Ovaj argentinski par se rastavio tokom 2009. godine, a dvije godine kasnije bili su i pravno razvedeni. Od tada je supruga doživjela niz finansijskih poteškoća u pronalasku posla kao i očekivanju penzije jer zvanično nije radila više od 30 godina. U optužbi stoji da je za to vrijeme njen suprug živio prilično lagodnim životom.
“Optužba je jasna jer priznaje da je i ono što mi radimo u našim domovima takođe posao. Briga oko kuće takođe traži vrijeme, napor i razne vještine. Međutim, ovo prolazi neprimijećeno i žene ne dobijaju platu za to”, rekla je Lusija Martelote, zamjenica direktora tima za prava polova Latinske Amerike.
Sudija Fama je opisala cifru koja je navedena kao potrebna kompenzaivja racionalnim iznosom zbog finansijske situacije u kojoj se supruga nalazi. Ona je dodala da su ženina diploma iz ekonomije, kao i godine u kojima ju je suprug napustio uzeti takođe u obzir kod određivanja visine kompenzacije.
Advokati u Argentini su nazvali presudu presedanom u pravnom sistemu ove latinske zemlje.
Istraživanja grupacija za zaštitu ljudskih prava su pokazala da su žene žrtve neplaćenog rada kod kuće i u 10 najrazvijenijih zemalja svijeta.