1. Žetva špageta
BBC je još 1957. godine u sklopu programa “Panorama” emitovao reportažu o švajcarskom farmeru koji je počeo uzgajati špagete. Naslov priloga je bio “Švajcarska žetva špageta”. U rekordnom roku, gledaoci su počeli da zovu sjedište BBC-ja, raspitujući se o čudnovatoj biljci na kojoj rastu špagete. Naravno, tek kasnije se ispostavilo da je riječ o prvoaprilskoj šali.
2. TV u boji
Godine 1962. u Švedskoj je postojao samo jedan TV kanal, a svoj program prikazivao je u crno-bijeloj tehnici. Međutim, upravo 1. aprila ugledni tehnički ekspert Kjel Stenson, objavio je kako zahvaljujući novoj tehnologiji gledaoci mogu svoje crno-bijele televizore za sekund pretvoriti u TV u boji. Kako to učiniti? Samo treba da preko televizora prebace prozirnu najlonku, hulahopku i – eto boje! Hiljade ljudi su nasjele na njegovu prvoaprilsku šalu. Ovdje je još zanimljivo napomenuti da je švedska nacionalna televizija stvarno uvela program u boji 1970. godine, i to baš 1. aprila.
3. Prvoaprilska parada u Njujorku
Još od 1986. godine, gradske vlasti Njujorka redovno izdaju saopštenje o Prvoaprilskoj paradi u Njujorku, koja zapravo ne postoji, ali to ne sprečava gradske oce da se našale sa svojim građanima i svake godine izdaju isto saopštenje.
4. Hamburger za ljevoruke
“Burger King” je 1998. godine objavio reklamu preko cijele stranice u američkim novinama “USA Today”, reklamirajući svoj novi proizvod – burger za ljevoruke. Naime, suština je bilo da je riječ o specijalno napravljenim burgerima kojima sadržaj curi sa desne strane.
5. Leteći pingvini
Prvog aprila 2008. BBC je objavio vijest kako posebno izabrana ekipa kamermana snima serijal pod nazivom “Čuda evolucije” i da se trenutno nalaze na Antarktiku, gdje snimaju tzv. adeli pingvine koji se razlikuju od ostalih po tome što mogu – letjeti! Kako sve ne bi ostalo samo na praznim riječima, snimili su i video-klip koji je vrlo brzo stekao planetarnu popularnost.
Prvoaprilske šale širom svijeta
Prvi april je dan koji se obilježava u mnogim zemljama svijeta. U Francuskoj se ovaj dan zove “Poisson d'Avril”, kada djeca zalijepe sliku ribe na leđa svojih prijatelja, čekajući ih da shvate da na leđima imaju zalijepljenu ribu. Slični običaji su i u Italiji.
U Škotskoj ovaj dan se zove “Huntigowk Day”, a suština ovog naziva je riječ “gwok”, koja označava luckastu osobu.
Tradicionalno, Škoti svojim prijateljima šalju smiješne narudžbe i dostave, uz obaveznu poruku “Dinna laugh, dinna smile. Hunt the gowk another mile”.
Kada je riječ o Iranu, ovaj dan ima poseban značaj još od 536. godine p.n.e. Naime, ovo je 13. dan persijske Nove godine i zove se Sizdah Bedar. Na ovaj dan se okupljaju porodice i prijatelji i dan provode u prirodi, igrajući se i šaleći se.
Portugalci imaju jedan čudan običaj za ovaj dan – jedni na druge bacaju brašno.