Gradske plaže na obali Vrbasa namijenjene su za uživanje građana, ali ne i za kupanje i plivanje, te zbog toga plaže na Vrbasu nemaju spasioce.
Kazao je ovo gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, napominjući da kvalitet vode nije zadovoljavajući da bi kupanje bilo dozvoljeno.
“Mi uređujemo obale Vrbasa, plaže su mjesto za sjedenje, šetanje, sunčanje i konzumiranje pića u kafeterijama i kafićima koji su izgrađeni. To nisu zvanična mjesta na kojima vi idete na kupanje i plivanje, već su to uređene obale Vrbasa”, objasnio je Stanivuković.
Kako dodaje, da bi grad dozvolio kupanje i da bi to sve nadgledao i imao spasioce, i kvalitet vode mora biti zadovoljavajući.
“Mi radimo šetalište uz Vrbas od šest kilometara, te je sve to namijenjeno za šetanje, sunčanje, konzumiranje pića i eventualno možete osvježiti noge”, istakao je on te dodao da je samo plaža Vrućica namijenjena za kupanje te da na ovoj plaži nije potreban spasilac, jer su bazeni plitki.
“Ovo što smo uradili u banji Vrućici, gdje imamo termalne vode, tu imamo bazene koji su namijenjeni za kupanje, ali su do gležnja ili koljena, što nije rizično za kupanje”, napomenuo je on.
Kako dodaje, što se tiče jezera na Manjači, to je u nadležnosti Centra za razvoj poljoprivrede i sela.
Prema riječima Draška Ilića, direktora Centra za razvoj poljoprivrede i sela, na samom ulazu u Wake park Manjača postoji plakat sa propisanim pravilima, uputstvima i preporukama.
“Tu piše da je kupanje u jezeru na vlastitu odgovornost, da je zabranjeno voziti motorna plovila, zabranjeno uvođenje agresivnih životinja koje nisu zaštićene maskama, zabranjeno paljenje vatre i još mnogo toga”, objasnio je on te dodao da na samom jezeru, na dijelovima koji su određeni za kupanje, imaju angažovani zaposleni radnici iz Wake parka, koji su, kako kaže, sertifikovani spasioci, odnosno čuvari plaže.
“Na kapiji takođe postoje radnici koji kontrolišu ulaz”, istakao je on te se osvrnuo na tragediju koja se skoro desila u ovom jezeru i dodao da se dogodila u trenutku nepažnje čovjeka koji je neplivač.
“Nije bilo ni povika za pomoć i, nažalost, došlo je do tragedije, iako jezero ima spasioce”, objasnio je on.
Podsjećamo da je gradska Zdravstvena inspekcija sa radnicima Instituta za javno zdravstvo RS uzela uzorke vode na ukupno sedam kupališta, odnosno na rijeci Vrbas i rijeci Vrbanji.
“Prema nalazu i mišljenju, voda je bezbjedna za kupanje na kupalištima Vrućica, na rijeci Vrbas, i Zeleni vir na rijeci Vrbanji”, naveli su ranije iz resornog odjeljenja.
Dodali su kako se voda koja je uzorkovana na ovim kupalištima može smatrati bezbjednom za kupanje, sportove na vodi, plivanje i rekreaciju.
“Sa druge strane, na kupalištima Slap, Naša plaža, Abacija, Zelena na rijeci Vrbas, te Žuti most na rijeci Vrbanja, prema nalazu i mišljenju, voda nije bezbjedna za kupanje”, naveli su iz Odjeljenja.
(Nezavisne – Foto: Ilustracija/Arhiva)