Izvršni odbor Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske podržao je na današnjoj proširenoj sjednici zakonske i druge aktivnosti republičkih institucija, odnosno Narodne skupštine, predsjednika Republike, Vlade Srpske i srpskog člana u Predsjedništvu BiH, za izlazak iz nepotrebno stvorene krize u BiH.
Izvršni odbor ANURS danas je, između ostalog, zaključio da se u posljednje vrijeme sve više narušavaju diplomatski odnosi BiH i međunarodnih institucija djelovanjem pojedinih predstavnika međunarodne zajednice i pojedinaca predstavnika institucija Federacije BiH, s ciljem da se predstavnici UN i institucija u Briselu uvjere da su za to krive institucije Republike Srpske.
– Ističemo da krizu izazivaju visoki predstavnik, Ustavni sud BiH i pojedini predstavnici bošnjačkog naroda u institucijama BiH. Iz krize se može jedino izaći dogovorom predstavnika sva tri konstitutivna naroda, ukidanjem OHR-a, donošenjem Zakona o Ustavnom sudu BiH bez stranih sudija – istaknuto je tokom današnje sjednice.
Učesnici rasprave upozorili su na vanustavnost i štetnost vanpravnih odluka visokog predstavnika i Ustavnog suda, na koje je, kako su obrazložili, s pravom reagovala Narodna skupština Srpske, donošenjem Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske, niti će se objavljivati u Službenom glasniku Republike Srpske.
Istaknuto je i da Narodna skupština Republike Srpske, kao i parlamenti svih demokratskih zemalja, ima pravo da donosi odluke kojima se iskazuje volja građana.
Predsjednik ANURS Rajko Kuzmanović izjavio je da teorijski nije utemeljeno niti praktično prihvatljivo da u eri dominacije tržišne ekonomije bilo ko vrši podržavljenje imovine.
Kuzmanović je podsjetio da je kriza u BiH nastala kada je nelegalni i nepriznati visoki predstavnik Kristijan Šmit nametnuo odluku, prema kojoj imovina Republike Srpske pripada BiH.
– Na takvu odluku legalni i legitimni organi Republike Srpske, predsjednik Republike, Narodna skupština i Vlada, s pravom su oštro reagovali, potvrđujući da je pitanje imovine riješeno Dejtonskim sporazumom i da niko nema pravo, pa ni visoki predstavnik, da odlučuje o imovini Republike Srpske – rekao je Kuzmanović u Banjaluci.
Akademik Vitomir Popović istakao je da Ustavni sud BiH sa stranim sudijama konstantno krši Ustav BiH, kao i entitetske ustave.
Prema njegovim riječima, vrhunac napada na konstitutivnost naroda BiH su njegove odluke, donesene 19. juna, kojima se brišu odredbe po kojima se mogu donositi odluke i bez sudija iz pojedinih konstitutivnih naroda.
– Praksa preglasavanja sudija iz Republike Srpske sada je još nepovoljnija, jer Ustavni sud može odlučivati i bez njihovog prisustva. Time je narušen Dejtonski sporazum, međunarodno i domaće pravo, za šta punu odgovornost nosi Ustavni sud BiH. Zato je nužno da se donese Zakon o Ustavnom sudu i da strane sudije odu – naglasio je Popović.
RTRS