ANP i NATO bila je tema o kojoj se u ovoj godini najviše raspravljalo u političkom svijetu Bosne i Hercegovine, dok su ostale teme, poput ekonomije, zapošljavanja, podizanja standarda građana, manje ili više, bile potpuno zanemarene.
Ko je prvi predao zahtijev za put BiH u NATO, da li je ANP isto što i Programu reformi BiH, da li ćemo u NATO ako na vlast dođe opozicija ili će nas u tu vojnu alijansu uvesti vladajući, ko je veći branilac vojne neutralnosti – sve su ovo teme koje su građani slušali cijelu ovu godinu.
Objašnjenja su, naravno, zavisila od sagovornika, odnosno da li je priču pokrenula opozicija ili vladajući. Kada se sve sabere, može se zaključiti da smo ovu godinu počeli otvaranjem teme Godišnji nacionalni plan (ANP), a s tom temom ćemo i ispratiti ovu 2019. godinu.
Kakve koristi su građani uopšte imali od ovih rasprava i da li je ANP jedini problem u BiH na koji se političari trebaju fokusirati?
Politička analitičarka Ivana Marić ističe da građani definitivno nisu imali nikakve koristi od ovih rasprava, te da je neobično to što se nakon izbora uopšte otvorila tema oko ulaska BiH u NATO, jer to nije bilo u fokusu političkih stranaka u predizbornim kampanjama.
– Neobično je i to što se odugovlačilo sa formiranjem Savjeta ministara upravo tim uslovljavanjem oko NATO i potpisivanja ANP. Ta priča nema apsolutno nikakvih dodirnih tačaka sa stvarnošću, niti su građani imali bilo kakve koristi od te priče – smatra Marićeva.
Dodaje da se nakon svega postavlja pitanje da li su političari pokrenuli tu priču zbog pritisaka spolja, tačnije, Amerike i Rusije, ili pak zbog svojih interesa, jer im je trebala neka tema za zabavljanje širokih narodnih masa dok se ne dogovore oko raspodjele fotelja u vlasti na nivou BiH.
– To im je dobro došlo kao opravdanje za sav nerad, jer su građanima mogli reći: “Pa, eto, vlast nije još formirana zbog priče oko NATO”, a ne zbog toga što oni ne mogu da se dogovore kome će šta pripasti – ističe Marićeva.
Smatra da BiH neće ući u NATO još za minimum 10 godina, niti će ispuniti uslove za ulazak u tu vojnu alijansu, pa je samim tim sva priča i rasprava oko toga da li ćemo poslati ANP ove godine ili neke druge potpuno nebitna.
Marićeva podsjeća da ANP nije ništa drugo već informacija u kojoj BiH treba objasniti šta planira da uradi i koje reforme da sprovede kako bi ispunili uslove za ulazak u NATO.
– Dakle, mi sada možemo poslati listu želja, ali se to svakako neće ispuniti, tako da je to prodaja magle. Ukratko, uzaludna priča od koje građani nemaju nikakve koristi, jer niti ćemo uskoro u EU, niti u NATO. Ne vidim potrebu da se sada o tome toliko raspravlja, a posebno da se time uslovljava formiranje Savjeta ministara – zaključuje Marićeva.
Slično mišljenje dijeli i politička analitičarka Tanja Topić, koja ističe da je upravo zbog beskorisnosti tih rasprava oko ANP, koje su na neki način jalove, izgubljena još jedna godina za društvo u cjelini.
Podsjeća da je tokom cijele godine vođena rasprava oko ANP, koja je bila vezana za formiranje, odnosno neformiranje Savjeta ministara BiH.
– I tako je još jedna godina prokockana. Najbolji odgovor na tu vrstu jalovih rasprava dali su sami građani BiH, pogotovo oni koji su spakovali svoje kofere i otišli odavde, te tako pokazali da ne žele uzalud trošiti godinu za godinom – ističe Topićeva.
Ona podsjeća da se svake godine nađe neka priča oko koje političari potroše vrijeme kojeg ustvari nemaju, umjesto da se fokusiraju na ključna pitanja od kojih će građani imati koristi.
Topićeva kaže da se političke strukture ponašaju kao da ova zemlja ima na raspolaganju sve vrijeme svijeta.
– A, nama tako godina za godinom izmiče u tim besplodnim, jalovim raspravama od kojih apsolutno nema nikakve koristi, kada je u pitanju konkretan život građana – poručuje Topićeva.
Izvor: srpskainfo/ Snježana Karić