Po povratku iz SAD ministar Dragan Mektić tvrdi da su ga novinari pogrešno interpretirali, koriguje svoju izjavu. Ipak, kaže da neće doći agenti FBI ali hoće američki tužioci koji će obučiti domaće tužioce.
Član zajedničke Komisije za odbranu i bezbjednost BiH Dušanka Majkić pita u kom svojstvu je Mektić dogovarao pomoć američkih stručnjaka, kao ministar bezbjednosti ili kao ministar pravde.
Prvobitna informicija bila je da je Dragan Mektić u SAD dogovorio dolazak američkih istražilaca i tužilaca te agenata FBI u BiH koji bi trebalo da prekinu lanac korupcije.
– Јa se nadam da će vrlo brzo, za nekoliko dana, doći jedan broj eksperata u BiH koji će i tužiocima i policijskim agencijama pomoći u borbi protiv korupcije, izjavio je prije nekoliko dana Mektić.
Međutim, u Sarajevo je umjesto najavljenih stručnjaka stigao visoki američki zvaničnik koji je poručio da ne postoji plan Vlade SAD za dolazak agenata FBI ili drugih eksperata koji bi u BiH učestvovali, ili vodili bilo kakve istrage.
– Želim vrlo jasno da kažem da SAD nemaju namjeru da se upliću u bilo kakve operacije i istrage kriminalnih slučajeva korupcije u BiH, jasan je bio Džejms Volš, zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD.
I pored izričitog stava zvaničnog Vašingtona, Mektić forsira priču o dolasku tima američkih istražilaca i tužilaca koji će obučavati domaći kadar za istrage u predmetima korupcije:”Јa sam predlagao da kolege njihove, istražioci i tužioci, dođu ovdje i da kroz konkretne predmete da se izvrši dodatna obuka, edukacija, kako bi mogli da odgovorimo pitanju borbe protiv korupcije a da bude efikasna.”
Svjestan da je ponuda američkim istražioima i tužiocima da učestvuju u konkretnim predmetima suprotna zakonu, Mektić odmah sam sebe demantuje.
– Zakonski nije moguće da ovdje dođu tužioci, agenti FBI, da rade konkretne slučajeve, da vrše neka hapšenja, kaže Mektić.
Član zajedničke Komisije za odbranu i bezbjednost BiH Dušanka Majkić kaže da je očito da zemlja čiji ministar ode i traži pomoć, ima problem. Posebno, jer se ministar bezbjednosti bavi pravosuđem, a pri tom ministar pravde BiH ćuti.
– Јa u stvari i ne znam zašto oni dolaze. Informacije koje nam daje Mektić su nepouzdane i ne može se nikad reći da se radi stvarno o onom što on govori, ističe Majkićeva.
Učestali odlasci Dragana Mektića u SAD, čije diplomatsko predstavništvo u BiH nije naklonjeno zvaničnoj Banjaluci, tumači se kao priprema za uvođenje sankcija za rukovodstvo Srpske.
Nezvanično saznajemo iz diplomatskih krugova da je Mektić sa američkim domaćinima razgovarao o hapšenju Milorada Dodika.
Razrađivan je plan koji podrazumijeva pritisak na njemu lojalne ljude, pretresanje automobila ministara bliskih Dodiku na granici, obustavljanje tranše MMF kredita i slično.
RTRS