Centar za preventivnu akciju uticajnog američkog Savjeta za spoljne odnose kao najveće prijetnje nacionalnoj bezbjednosti i interesima SAD u 2016. godini, ističe mogućnost napada na tlu Sjedinjenih Država, koji bi za posljedicu imao veliki broj žrtava. Pominje se da je ovakav scenario zamisliv i u zemljama saveznicama Amerike.
Predviđa se i mogućnost “razornog sajber napada” na ključnu američku infrastrukturu.
Centar koji je prije dvije godine kao “najveću prijetnju” izdvojio opasnost od širenja sirijskog sukoba, i za narednu godinu predviđa da će upravo na ovom ratištu doći do intenziviranja borbi.
U ovom osmom godišnjem istraživanju, prvi put se među najvećim prijetnjama za SAD izdvaja i politička nestabilnost u Evropi. Ta prijetnja je, kako se navodi, posljedica “priliva migranata, jačanja socijalne nestabilnosti, napada terorista ili nasilja prema izbjeglicama i migrantima”.
Značajna prijetnja u 2016. je, kažu, i mogućnost velike krize sa Sjevernom Korejom.
Kako je naveo jedan od autora istraživanja Pol Stejrs, na spisku prvostepenih prijetnji “većina je na ovaj ili onaj način povezana s Bliskim istokom”. Očekuje se dalja fragmentacija Libije i Iraka, povećane tenzije između Izraelaca i Palestinaca, jačanje političkog nasilja u Turskoj i Avganistanu, nestabilnost u Egiptu.
Mogući sukob Rusije i neke od zemalja NATO je, međutim, prijetnja od umjerenog značaja. I širenje sukoba Rusije i Ukrajine je, umjesto prošlogodišnjeg visokog, dobilo srednji prioritet, poslije postizanja primirja u Donbasu. Sa spiska prvostepenih prijetnji, na spisak srednjih “pala” je mogućnost sukoba Kine sa susjedima u Južnom kineskom moru.
Među najmanje ozbiljnim prijetnjama su mogući scenariji političke nestabilnosti u Saudijskoj Arabiji ili Kongu, kao i potencijalne aktivnosti islamista u Rusiji.