David John Scheffer je veliki prijatelj Bosne i Hercegovine, bez njega i njegovog predanog rada ne bi bilo ni revizije presude. Radi se o jednom od najvećih pravnih eksperata, visko moralnoj osobi sa velikim uticajem u međuanrodnim pravnim krugovima.
On je uradio glavni dio posla, zato tvrde, da je Scheffer autor revizije presude protiv Srbije, tvrdi jedan sarajevski portal.
Naglašava se da je u pitanju “jedan od najvećih pravnih eksperata, visoko moralna osoba sa velikim uticajem u međunarodnim pravnim krugovima”.
Opisujući njegovu biografiju , sarajevski portal navodi da Scheffer američki pravnik i diplomata koji je 1997. godine, za vrijeme Billa Klintona, bio prvi ambasador SAD za pitanja ratnih zločina.
David Scheffer je profesor prava i direktor Centra za međunarodna ljudska prava Pravnog fakulteta Univerziteta Northwester, također on je profesor prava na međunarodnom pravu i ratnim zločinima na univerzitetima Georgetown, Columbia, Duke i George Washington University.
Tokom Klintonovog prvog mandata, on je u početku bio viši savjetnik Madlen Olbrajt, koja je tada služila kao ambasador u Ujedinjenim nacijama i zajedno sa njom bio je utemeljitelj ideje ICTY-a . Od 1993-1996 bio je zamjenik odbora Nacionalnog vijeća sigurnosti Sjedinjenih Američkih Država.
Kao ambasador, učestvovao je u stvaranju Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju i Ruandu, Specijalni sud za Sijera Leone, i Tribunala za zločine Crveni Kmera u Kambodži. On je također vodio pregovarački tim Sjedinjenih Američkih Država u Ujedinjenim nacijama o Međunarodnom krivičnom sudu (ICC), vodio je tim US experata od preko 200 stručnjaka. Bio je i šef sudiji Teoderu Meronu koji je bio jedan od članova tog tima.
Klinton ga je imenovao sudijom iz američke kvote za Tribunal za bivšu Jugoslaviju, ali je po dolasku Džordža Buđa smijenjen, a umjesto njega republikanci su postavili – Teodora Merona.
Bošnjački član u Predsjedniđtvu BiH juče je najavio da će sljedeće nedelje BiH predati reviziju presude protiv Srbije Međunarodnom sudu pravde u Hagu.
Ovo je naišlo na oštre kritike kod srpske strane u Republici Srpskoj, koji treba da odluče kako će se ponašati nakon ovog. Izetbegovićev postupak nije naišao na odobrenje ni kod hrvatske strane, pa je Dragan Čović rekao da žali što je došlo do revizije.
Ovo svakako će dodatno porememtiti odnose u BiH, kao i sa Srbijom.
(BN televizija)