Od prošle godine baloni SAD su više od 10 puta preletjeli kineski vazdušni prostor bez dozvole Kine, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova te zemlje.
Kina je saopštila i da nema sve informacije o letećim objektima koji su oboreni u protekla tri dana.
Juče su piloti američke avijacije oborili neidentifikovani leteći objekat iznad jezera Huron.
Amerikanci su prethodno srušili neidentifikovani objekat nad Kanadom, a prije tri dana avijacija je oborila leteći objekat u blizini Aljaske.
Do ovakvih poteza Amerikanaca došlo je nakon što se prije desetak dana pojavio kineski balon za koji su SAD tvrdile da služi za špijunažu, dok je Peking navodio da je riječ o meteorološkoj letjelici.
Po naređenju predsjednika Džoa Bajdena, taj balon je oboren.
Odnosi između Kine i Sjedinjenih Država pogoršali su se posljednjih godina, posebno nakon posjete tadašnje predsjednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu u avgustu prošle godine, što je izazvalo kineske vojne vježbe u blizini tog ostrva na koje Peking polaže pravo.
Od tada Vašington i Peking nastoje da češće komuniciraju i spriječe dalje pogoršanje odnosa.
Kina: Akcije obalske straže u Južnom kineskom moru zakonite
Na konferenciji za novinare kineskog ministarstva spoljnih poslova bilo je pitanja i o optužbama Filipina da je kineski brod prekršio suvjerena filipinska prava u Južnom kineskom moru.
Ministarstvo spoljnih poslova Kine je odgovorilo da su akcije obalske straže bile zakonite.
Filipini su ranije danas optužili kinesku obalsku stražu da krši suvjerena prava Filipina u Južnom kineskom moru.
Filipinska obalska straža je saopštila da je kineski brod manevrisao na oko 137 metara da bi blokirao filipinski patrolni brod BRP Malapaskua da se približi potopljenom grebenu koji su zauzele filipinske snage 6. februara.
Navodi se da je kineski brod filipinsko plovilo obalske straže osvjetlio vojnim laserom i privremeno zaslijepio dio posade na brodu, prenosi “CNN”.
Nezavisne.com (Foto: Pixnio)