Svakim danom rusko ministarstvo obrane javlja o uništenim položajima zloglasne Islamske države i drugih ekstremističkih grupa na području Sirije. SAD koji predvodi koaliciju, kontra Rusije, djeluje prilično mlako i nedjelotvorno svojim dosadašnjim aražmanom, a to se ne odnosi samo na Siriju, već na cijeli Bliski istok, pokazuje analiza profesora Clivea Williamsa iz Centra za politike, bezbjednost i antiterorizam, prenosi news.com.au.
Kada je Rusija svijetu objavila da kreće u vojnu intervenciju u Siriji, SAD i Zapad taj su potez osudili kao dolijevanje ulja na vatru, a Rusima su zamjerili i činjenicu da su im vazdušne napade najavili tek sat vremena prije bombardiranja.
“Ruska pomoć sirijskoj režimskoj vojsci pomogla je u njezinom napredovanju na ratištu te im je ruska pomoć očito puno značila”, rekao je Williams.
S druge strane, SAD ne pomaže sirijski režim, a Williams misli kako je to pogrešno stajalište. Bolje je da je Assadov režim na vlasti, nego da to bude Al Nusra fronta ili ISIS, kaže Williams.
“Znamo što je Islamska država sposobna učiniti, očito je da su okrutni i da je njihov cilj dominirati drugim opozicijskim grupama”, naglasio je.
Rusija uspjela tamo gdje je SAD zakazao – u jasnoj strategiji
“Dok je cilj SAD-a bio podrška Iraku i borba protiv Islamske države, ono što su i napravili, nije previše utjecalo na događaje na tlu. Oni se uglavnom oslanjaju na Kurde za borbu na tlu, a Kurde pak zanima samo jedna stvar, uspostava njihove vlastite države”, tvrdi Williams.
Bivši državni sekretar SAD-a Henri Kisindžer za Wall Street Journal naglasio je kako SAD i njegova politika na Bliskom istoku gube značaj te kako je ruska vojna intervencija tek posljednji od simptoma “dezintegracije američke uloge u uspostavljanju reda na Bliskom istoku”.
“Geopolitičke alijanse u regiji trenutno su u raspadu, a četiri zemlje – Libija, Jemen, Sirija i Irak – prestale su funkcionisati”, mišljenja je Kisindžer.
Profesor Willliams smatra kako je strategija SAD-a na Bliskom istoku sasvim promašena te tvrdi kako skaču iz sukoba u sukob na Bliskom istoku i jugu Azije te se povlače nakon nekoliko godina.
“Nisam siguran da je uplitanje Zapada na Bliskom istoku protiv Islamske države pravi odgovor. Trebali bi izaći van iz tog sukoba i pustiti Irance i Saudijce da se razračunavaju tamo. Saudijci se tamo bore putem svojih istomišljenika, baš kao i Iran. Možda tu ne postoji nikakva korist za nas od uplitanja u taj sukob”, rekao je Williams.
Nije dao jasan odgovor na pitanje je li Rusija u Siriji već sad pobjednik, ali naslućuje kako nije daleko od toga.
Rusi se imaju zašto miješati
“Rusija, dugoročno gledano, u Siriji ima puno bolju poziciju”, kaže Williams.
Rusi inače imaju redvan pristup pomorskoj bazi u Siriji još od 70-ih godina 20. vijeka, a prisutni su tamo na izričit zahtjev sirijskog režima. Ove je godine Rusija uspostavila i vazdušnu vojnu bazu u Latakiji.
“Nije baš da su samo banuli na scenu kako bi zagorčali život Amerikancima. Oni u Siriji imaju dugoročan strateški interes”, rekao je Williams.
Razlog uspješne kampanje protiv ekstremista u Siriji Williams vidi u činjenici da se Rusija tamo ima za što i boriti. Ona treba zaštititi svoju vojnu tehniku i pristup dvjema bazama te održati Asadov režim na vlasti, dok SAD u Siriji nema takvih ciljeva.
Nezavisne