Američka vlada ušla u finansijsku blokadu

January 20, 2018, 4:46 pm

Američki Senat nije usvojio rebalans budžeta koji bi omogućio normalno finansiranje vlade do sredine narednog meseca. Rok da se to učini istekao je u ponoć po lokalnom vremenu. Prethodno je on usvojen u Predstavničkom domu Kongresa

Pošto oba doma američkog Kongresa do ponoći nisu postigla dogovor o usvajanju predloga za nastavak finansiranja federalne vlade u Vašingtonu, došlo je do finansijske blokade, prenose agencije.Američki potpredsednik Majk Pens okrivio je demokrate za neuspeh Kongresa da spreči finansijsku blokadu vlade SAD.

Pens je informisan o blokadi tokom svog puta prema zemljama Bliskog istoka, prenosi AP.

“Naša admnistracija učiniće sve da pruži podršku hrabrim muškarcima i ženama u uniformi koji stoje na braniku slobode, ali oni od danas za to neće primati platu, zahvaljujući finansijskoj blokadi vlade koja je u potpunosti mogla da se izbegne”, saopštio je Pens.

Bela kuća je saopštila da Pens, uprkos tome što je došlo do blokade, neće prekinuti posetu Egiptu, Jordanu i Izraelu, navodi AP.

Podršku su, pored demokrata, uskratila i četiri republikanska senatora. Glavni kamen spoticanja je zahtev demokrata da pre usvajanja rebalansa, ili konačnog budžeta za ovu fiskalnu godinu, Kongres trajno reši status 800.000 migranata koji su kao deca od devet godina, ili mlađa, ilegalno ušla sa roditeljima u Ameriku.

Donald Tramp je to uslovio dobijanjem novca iz Kongresa za izgradnju zida na granici sa Meksikom, ukidanjem programa lutrije za nove migrante i ograničenjem mogućnosti odobravanja boravka najbližim članovima porodica legalnih migranata, što je za demokrate bilo neprihvatljivo.

Sinoć se oglasila Bela kuća koja je optužila demokrate da su stranačku politiku stavili ispred nacionalnih interesa i da su zbog ilegalnih migranata ugrozili oružane snage SAD kao i sve građane.

Demokrate je na Tviteru okrivio i Donald Tramp. “Demokrate su daleko zabrinutije zbog ilegalnih migranata nego što ih brine naša velika vojska ili bezbednost na našim opasnim južnim granicama”, napisao je Tramp.

“Oni su lako mogli da se dogovore, ali su odlučili da idu na politiku blokade”, dodao je predsednik SAD.

I pored tako oštre retorike, Senat danas nastavlja raspravu, a očekuje se da bi lideri Senata i Kongresa iz obe stranke mogli da posete Belu kuću tokom dana i sa predsednikom Trampom pokušaju da dođu do dogovora.

 

Ako dogovor ne bude postignut, od ponedeljka 850.000 državnih službenika koji se ne smatraju neophodnim za funkcionisanje vlade biće upućeni na prinudni odmor bez plaćanja, a i oni koji budu ostali da rade takođe neće biti plaćeni.

Izdavanje oko 200.000 pasoša takođe će biti obustavljeno, a svi nacionalni parkovi, kao i muzeji koje finansira američka vlada biće zatvoreni.

Ono što je najveći problem je činjenica da bi svaka nedelja blokade vlade poreske obveznike koštala šest milijardi dolara.

Pojava finansijske blokade je neuobičajena ali se događala i u prošlosti. Od 1981. bilo je 12 takvih slučajeva, a blokada je varirala po dužini trajanja. Najduže je trajala u vreme mandata Bila Klintona – 21 dan, od decembra 1995. do januara 1996.

Poslednji put se blokada dogodila 2013. za vreme predsednika Baraka Obame.

Izvor: RTS, Tanjug

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *