On kaže da je poseban naglasak na Srbiji, BiH, te Kosovu i Makedoni, ali da je trn u oku Beograd.
Lazanski objašnjava da SAD nastoji da uplaši zemlje Balkana, odnosno da im kaže, “Budete li sarađivali sa Rusima, možete da imate probleme, tačnije, stavićemo vas u političku izolaciju“.
– Јeste, ovo je jedna vrsta ucjenjivačkog poteza. Američke obavještajne službe po prirodi posla prave analizu kako i koliko koja zemlja sarađuje sa Rusijom. Međutim, ovdje njih interesuje Srbija, zbog toga što ona najviše na Balkanu ima saradnju sa Moskvom – kaže Lazanski.
On ističe da je SAD jasno kakva je vojna saranja Rusije sa Albanijom, Bugarskom, Rumunijom, Hrvatskom…
– Pa tu vojne saradnje gotovo da i nema – rekao je on.
Generalno gledano, ističe Lazanski, Srbija ima mnogo više vojnih vježbi sa zemljama NATO-a, nego sa Rusijom.
– Sa Rusijom se izvode vježbe tri ili četiri puta godišnje, a sa NATO 50. Tačno je da imamo rusko naoružanje, tešku tehniku pogotovo u oblasti ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane, ali to imaju i zemlje koje su članice NATO saveza. Tim zemljama se ne traži ova analiza, jer su njihovi inspektori već tu u nadzoru – rekao je Lazanski.
U svakom slučaju, navodi on, posljedice po Srbiju ne mogu biti ništa gore nego što su bile do sada, obzirom na stav SAD po pitanju Kosova.
Kada je BiH u pitanju, ističe Lazanski, zna se da ona nema vojne saradnje sa Rusijom, ali je jasno da je u svemu ovome poslata poruka Banjaluci.
– Amerikance brine ta ekonomska saradnja Republike Srpske sa Moskvom, odnosno ulazak ruskog kapitala na teritoriju Srpske. Vojna saradnja ne postoji, jer je ona na nivou Sarajeva. Ali taj izvještaj koji SAD traži, ne tiče se samo vojne saradnje, tu su pored ekonomskih i političke veze – ističe Lazanski.
Dodaje da kada su političke veze u pitanju, najviše će analizirati saradnju predsjednika Srpske i Rusije Milorada Dodika i Vladimira Putina.
– Ni posljedice po Srpsku neće biti veće od već postojećih. Predsjednik Dodik je i dalje pod sankcijama, MMF nije dao tranšu kredita, ali ovaj narod će preživjeti i bez toga – ocjenjuje Lazanski.
Sličnog mišljenja je i analitičar Aleksandar Pavić,koji se slaže da je ova analiza najviše tražena zbog Srbije.
– Srbija će se problematizovati onog trenutka kada Amerika počne da šalje zahtjeve na osnovu izvještaja. Sigurno je da će tražiti da se smanji ili čak prekine saradnja sa Moskvom – navodi Pavić.
Poznato je, kako kaže da SAD gleda svoje globalne interese.
– S te strane, ovaj korak nije iznenađujući. Amerika želi da dobije cjelokupnu sliku vojno-bezbjednosne situacije, te da sazna ko s kim i koliko sarađuje. U ovoj novoj strategiji Amerike, Rusija i Kina su identifikovane kao glavni takmaci. Tu se negdje preklapaju njihovi interesi – navodi Pavić.
Kaže da se slične analize sigurno provode i u Rusiji i Kini, samo oni ne pokušavaju da utiču na suverenitet drugih država, kao što to čini SAD.
– Amerika iako je Donald Tramp pobijedio, nije uspostavila politiku o kojoj je govorio tokom kampanje. Zalagao se za to da se SAD ne miješa u unutrašnja pitanja suverenih zemalja. Međutim, SAD sebe i dalje gleda kao glavnog svjetskog policajca. Kada iz njenih institucija dođe ovakav nalog, onda to mora da upali crvenu lampicu. To mora da se tretira kao predigra za neke nove pritiske – podsjeća Pavić.
U svakom slučaju, ističe Pavić, sigurno je da će ovakav izvještaj služiti političarima kao što je Džon Mekejn i oni koji su na njegovoj liniji da im to bude dokaz kako je Srbija opasna zemlja po američke interese.
Analiza će, tvrdi on, zasigurno pomoći onima koji su i do sada vodili antisrpsku politiku.
Naime, u zahtjevu, američki Kongres traži detaljni spisak “ruskog oružja i vojne opreme i tehnologije u vrijednosti većoj od milion dolara, koje je ili kupljeno ili dobijeno od strane svake zemlje Zapadnog Balkana od 2012. do danas.
Izvor: Bojana Milaković/RTRS