U slučaju da u Skupštinu grada Banjaluka zaista uđu oni koji će po svemu sudeći dobiti mandat, a što je malo vjerovatno, lokalni parlament, “politički”, po sastavu bio bi jači od Narodne skupštine Republike Srpske.
Ipak, gotovo je sigurno: veliki broj onih koji osvoje mandate neće ih prihvatiti, a u tom slučaju mjesto odbornika dobiće sljedeći na listi, i oni koji nemaju tu političku težinu, barem ne na republičkom nivou.
Recimo, izvjesno je da će čak tri lidera političkih partija osvojiti mandat. Listu Ujedinjene Srpske nosi Nenad Stevandić, predsjednik te stranke, dok listu PDP-a, druge najjače partije u Banjaluci, nosi Branislav Borenović, dok će listu SPS-a nositi Goran Selak, a ako je suditi po sadašnjem sastavu lokalnog parlamenta, izvjesno je da i on osvoji barem jedan mandat.
Osim njih trojice, a po sadašnjem sastavu lokalnog parlamenta, desetak odbornika Skupštine grada Banjaluka doći će iz SNSD-a, između ostalih i Vlado Đajić, aktuelni poslanik u Narodnoj skupštini RS i direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, zatim Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH, ali i Dragan Lukač, bivši ministar unutrašnjih poslova. Mandat ispred ove partije mogli bi osvojiti i Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, kao i Goran Talić, direktor Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović”.
Kada je riječ o PDP-u, osim Borenovića, a po sadašnjem broju odbornika, još šest kandidata sa ove liste trebalo bi da uđe u lokalni parlament, a to su Mirna Savić Banjac, Tanja Vukomanović i Nebojša Drinić, aktuelni poslanici ove stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Ako se obistine predviđanja, u banjalučki lokalni parlament mogao bi i Igor Radojičić, koji je u dva mandata bio predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, te bivši gradonačelnik Banjaluke.
Mandat u Skupštini grada Banjaluka mogao bi osvojiti i Boran Bosančić, koji nosi kandidatsku listu Demosa, a koji se nalazi na funkciji generalnog sekretara Narodne skupštine Republike Srpske.
Ako bi mjerilo bilo sadašnji broj mandata, u banjalučki lokalni parlament mogao bi i Velibor Stanić, koji je nosilac liste SP-a u Banjaluci i aktuelni komercijalni direktor JP “Šume Republike Srpske”.
“Birači u Banjaluci će biti obmanuti, a nije pogrešno reći ni da će biti samoobmanuti. Veći broj birača je svjestan da većina onih koje će zaokružiti i za koje će glasati neće biti odbornici u gradskoj Skupštini, jer se neće odreći unosnijih i uticajnijih funkcija na kojima se nalaze. Banjalučki advokat Aleksandar Jokić je izrazio javno gnušanje prema tome i predložio da se izmjenama Izbornog zakona predvidi da se oni koji osvoje mandate moraju odreći dotadašnjeg mandata. Dijelim njegovo mišljenje”, rekao je za “Nezavisne novine” novinar Darko Momić.
Podsjećanja radi, političke partije nedavno su predale kandidatske liste za lokalne izbore koji se održavaju 6. oktobra. Do 22. avgusta CIK treba da ovjeri i objavi kandidatske liste, a nedavno su saopštili da je 168 političkih subjekata dostavilo svoje kandidate.
“Putem aplikacije su unesena 26.124 kandidata. Tačan broj dostavljenih kandidatskih lista i kandidata biće poznat nakon njihove obrade”, saopšteno je nedavno iz CIK-a.
(Nezavisne – Foto: Arhiva)