Srčana oboljenja su jedna od najvećih opasnosti za savremenog čoveka, a njima posebno doprinosi povišen holesterol.
Na prvom mjestu se to odnosi na takozvani “loš” – LDL holesterol, koji je povezan s povišenim rizikom za nastanak kardiovaskularnih bolesti.
Na njegova značajno utiče životni stil i način ishrane, a medicinska platforma Healthline izvdvaja sljedeće namirnice kao poželjne u ishrani ako se trudite da snizite holesterol u krvi.
Mahunarke
Mahunarke su najpoznatiji biljni izvor proteina i obiluju vitaminom B, zatim kalijumom, gvožđem, magnezijumom i, što je posebno važno za digestivni sistem, biljnim vlaknima.
Pregled čak 26 nasumično odabranih studija, objavljen 2014. u medicinskom magazinu Canadian Medical Association Journal, pokazao je da konzumiranje oko 100 grama mahunarki dnevno može da pomogne u snižavanju lošeg holesterola za 6,6 mg/dl.
Druga istraživanja povezala su mahunarke s efikasnim gubljenjem viška kilograma, a u studiji objavljenoj 2016. u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition pokazalo se da je to slučaj čak i kada u jelovniku nije ograničen unos kalorija.
Avokado
Avokado spada u voćke koje su vrlo bogate hranljivim materijama, a tu su u značajnoj mjeri zastupljene mononezasićene masti i biljna vlakna, koja mogu da pomognu u snižavanju lošeg holesterola i podzianju HDL holesterola, poznatijeg kao dobri.
U istaživanju stručnjaka Univerziteta u Pensilvaniji iz 2015. godine utvrđeno je da gojazne osobe koje imaju visok LDL holesterol u krvi mogu da ga snize kada jedu makar jedan avokado dnevno, u poređenju s kontrolnom grupom koja nije jela ovo voće.
Orašasti plodovi
Među darovima prirode koji imaju najviše nutrijenata posebno se izdvajaju orašasti plodovi, prije svega orasi i bademi.
Dok se u orasima nalaze ogromne količine omega-3 masnih kiselina, vrste polinezasićenih masti koje su povezane sa zdravijim srcem, u bademima ima mnogo L-arginina, aminokiseline koja pomaže tijelu da proizvede azot-monoksid, što dalje pomaže u regulisanju krvnog pritiska.
Uz to, orašasti plodovi, piše Healthline, imaju mnogo fitosterola, jedinjenja koja su slična holesterolu i pomažu u njegovom snižavanju tako što blokiraju apsorpciju u crijevima.
Masna riba
Masnije ribe, poput lososa i skuše, odličan su izvor omega-3 kiselina dugog lanca, koje mogu da pomognu u snižavanju zapaljenja i rizika od šloga, uz povećavanje nivoa dobrog holesterola u krvi.
Bijeli luk
Bijeli luk se vijekovima koristio u narodnoj medicini širom svijeta zbog vjerovanja da pomaže kod mnogih stanja, a novija istraživanja pokazuju da u tome ima neke istine.
Bijeli luk sadrži mnoga korisna i moćna jedinjenja, a među njima je vodeći alicin.
(NovostiMagazin)