Najvažnija poruka je da nam vrijeme curi, poručila je danas u Sarajevu Angelina Ajhorst direktorica pri Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS).
Još jedna runda razgovora i pregovora za izmjene Izbornog zakona BiH počela je jutros u Sarajevu.
“U ime EU tu smo na raspolaganju naredna tri, četiri dana, eventualno i duže kako bi obavili intenzivne diskusije sa svim onim relevantnim akterima koji itekako imaju interse kada je riječ o procesu pristupnja EU i kada je riječ o osiguranju funcionalnosti institucija i nediskriminaciji”, objasnila je ona.
Dodala je da su u okviru ovog procesa u toku razgovori kako osigurati transparentne i pravične izbore “svjesni okolnosti u kojima se nalazimo a riječ je o dubokoj krizi koja vlada u BiH”.
“Sve naše aktivnosti imaju cilj da potaknu određenu nadu kod građana. U inicijalnim sastancima imali smo priliku da razgovaramo sa predstavnicima civilnog sektora i nevladinim organizacijama. Čekaju nas brojni drugi sastanci. Cilj je osigurati održavanje izbora u oktobru naredne godine na način koji je pravičan, nediskrimitoran i funkcionalan. Ovaj paket integriteta kod procesa izvornih reformi još je na nivou ideja. Još ništa nije razmatrano u smislu konkretnih prijedloga niti smo došli do nivoa detalja”, objasnila je Ajhorst.
Metju Palmer, specijalni izaslanik SAD za izbornu reformu koji je takođe ponovo stigao u BiH skupa s Ajhorstovom kazao je da je tu sa partnerima iz Evropske unije, da podrže nastojanja za postizanje dogovora o ograničenoj ustavnoj reformi i izbornoj reformi.
“Želimo reći da Sjedinjene Američke države podržavaju teritorijalni integriteti i suverenitet BiH. Smatramo da je izborna reforma i ograničena ustavna reforma jako važna za funkcionalnost BiH, za kretanje BiH putem napretka ka evropskim i evroatlanskim institucijama”, naglasio je Palmer.
On je naglasio da su sa predstavnicima civilnog društva razgovarali o integritetu izbornoga procesa i da taj proces uspije u parlamentu.
“Važno je da izbori u BiH budu transparentni, fer i korektni da građani budu sigurni i da vjeruju da njiohov glas jeste važan da se njihovi glasovi čuju, odnosno da rezultati izbora odražavaju volju građana. Tu smo da podržimo ovaj proces, da podržimo BiH”, rekao je Palmer.
U zgradi Delegacije Evropske unije u Sarajevu od jutros u 7.00 sati počeli su razgovori diplomata.
Kod domaćina, šefa Delegacije Johana Zatlera prvo su stigli američki ambasador Erik Nelson i američki izaslanik zadužen za Izborni zakon Metju Palmer.
Potom je u zgradu ušao i visoki predstavnik kojeg RS ne priznaje Kristijan Šmit, a potom i predstavnica EU Angelina Ajhorst.
Izvor: Nezavisne novine