U Lijevčanskim farma nije evidentirana afrička kuga svinja, ali je strah od ove zarazne bolesti veoma veliki.
UGradiški, Laktašima, Srpcu, Kozarskoj Dubici formirani su krizni štabovi te utvrđene mjere, u slučaju pojave afričke kuge.
Predstavnici Kriznog štaba Gradiška saopštili su da na ovom području nema registrovanih slučajeva ove bolesti.
Miroslav Despotović načelnik Odjeljenja inspekcija Grada Gradiška rekao je u petak da su spremni djelovati ukoliko se zaraza svinja pojavi u ovom kraju.
Dušan Stojčić, veterinarski inspektor naglasio je da su simptomi oboljenja, krvarenja po koži koja postaje ljubičaste boje, konjuktivitis, povišena temperatura, gubitak apetita. To dovodi do uginuća u razdoblju od dva do deset dana.
Na području grada Gradiška po odluci Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske odlučeno je da se zabrani rad stočnih pijaca, organizovanje sajmova, izložbi i drugih okupljanja životinja, prodaje hrane životinjskog porijekla i hrane za životinje van poslovnog prostora.
Na sjednici Kriznog štaba Laktaši konstatovano je da se u Lijevču odgovorno pristupa kontroli zdravlja svinja.
– Dogovorili smo više mjera, a to su pojačana kontrola kretanja kamiona sa životinjama i stočnom hranom, pojačana veterinarska kontrola svinja, konstatovano je na sastanku u Laktašima.
Sastanku su, osim članova Lokalnog kriznog centra, prisustvovali su i predstavnici udruženja Uzgajivača svinja sa teritorije Grada Laktaši.
– Apelujem prema svim proizvođačima svinja da vode računa pogotovo u ovom periodu da što manje prometuju stoku, da ne dozvoljavaju veliko kretanje i ulazak drugih lica na njihovim farmama i da vrše dezinfekciju – istakao je Miroslav Bojić, gradonačelnik Laktaša.
Opština Srbac, takođe je formirala Krizni štab za kontrolu afričke kuge svinja a na osnovu naredbe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Srbačkim farmerima biće dostavljeno uputstvo, odnosno naredba o mjerama za sprečavanje pojave i rano otkrivanje afričke kuge.
Pojačana je i kontrola transporta svinja, isključivo uz veterinarsko uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja.
Dragiša Cvjetković, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja regije Gradiška, Srbac, Laktaši i Prnjavor, kaže da je neophodno preduzeti mjere zaštite, kako bi se širenje bolesti svinja zaustavilo.
– Održali smo sjednicu regionalnog udruženja i utvrdili preventivne mjere. To je primjena Pravilniku za kontrolu i suzbijanje divljih svinja, obilježavanje žarišta i ugroženih područja, pojačana kontrola na granicama – rekao je Cvjetković.
On kaže da su farmeri u strahu jer su štete od afričke kuge velike, ukoliko ona useli na farme.
Simptomi afričke kuge svinja
Svinje postaju depresivne, prestaju da jedu i grupišu se, a u perakutnom obliku bolesti mogu uginuti prije pojave kliničkih simptoma bolesti, upozorava veterinarski inspektor Dušan Stojčić.
Životinje koje prežive više od jednog dana teško dišu, teško se kreću i teturaju, javlјa se crvenilo kože, naročito u području abdomena i po ekstremitetima.
Afrička svinjska kuga je virusna bolest koja pogađa domaće i divlje svinje, a kako tvrde stručnjaci, nije opasna po zdravlje ljudi. Pošto za nju nema lijeka, jedini način da se spriječi dalje širenje bolesti je usmrćivanje zaraženih životinja.
(Srpskaindo – Foto: Arhiva)