“Afera Soboli”- Karamarkove obavještajne usluge

May 24, 2016, 9:15 am

Gotovo ista dokumenta objavljena su u Nacionalu u novembru 2011. godine pod naslovom “Istražite sve o Karamarku” u kome je glavna teza da je Mladen Bajić, tada glavni državni tužilac, dao nalog o ispitivanju poslovanja firme Soboli i vezama s Karamarkom. U članku iz 2011. godine objašnjava se navodna povezanost SOA-e sa Sobolijem, baš kao i u današnjem. S obzirom na aferu “Konsultant” događaje oko arbitraže Ine i MOL-a, na dokumenta se sada baca novo svjetlo.

Karamarkov Soboli Petroviću slao tajne izvještaje

Tomislav Karamarko radio je za INA-u još dok je u njenoj upravi sjedio aktuelni lobista MOL-a Josip Petrović i kada je mađarski MOL već bio suvlasnik INA-e, piše Nacional. Karamarko je tokom 2004. godine, kao predsjednik Uprave firme Soboli, izravno bio angažovan na izradama tajnih poslovnih procjena i izvještaja za potrebe INA-e.

Iz Nacionala navode kako su krajem protekle nedjelje dobili pismene izvještaje koja je INA-i slala Soboliju, među čijim je osnivačima i Tomislav Karamarko. Sudeći prema onomu što je rukom dopisano na pisanom memorandumu Sobolija, ti su se izvještaji dostavljali ravno na ruke Josipu Petroviću.

Dodaje se da izvještaji nose oznaku tajnosti, a uvidom u njihov sadržaj vidi se da su pisana fontom i veličinom slova kojim su pisani izvještaji Protivobavještajne agencije ili Centralne obavještajne agencije. Naslovljena su na INA-u i klasifikovana oznakama poslovna tajna / vrlo tajno. Ukupno se nabraja pet izvještaja koja su tadašnjem članu Uprave Josipu Petroviću dostavljeni između 1. i 5. marta 2005. godine.

Afera Soboli

Podsjetimo da se Karamarko smatra osnivačem i bivšim vlasnikom kontroverzne firme Soboli koja je počela s radom 2002. godine. Kada je otkriveno da Soboli uveliko radi za državne firme, Karamarko, tada već ministar unutrašnjih poslova u Vladi Ive Sanadera, tvrdio je da je nema afere jer se još 2005. godine riješio vlasničkog udjela u Soboliju.

Karamarko tvrdi da je prodao udio u Soboliju neposredno prije nego što je postao šef COA-e.

No, tvrdilo se kako Karamarko i dalje ima uticaj na poslovanje te firme, pa se pisalo o potencijalnom sukobu interesa.

Prije šest godina Karamarkov MUP službeno je objavio da neće istraživati vlastitog ministra u slučaju Podravke kada je izašao podatak da je manadžment Podravke prije hapšenja uplaćivao velike iznose na račun Sobolija koji je “biznis intelidžens firma”.

Par godina kasnije protiv Karamarka podnijeće krivičnu prijavu nevladina organizacija Partnerstvo za društveni razvoj zbog ugovora Sobolija s HAK-om te niz drugih državnih kompanija. Ta prijava odbačena je u martu ove godine./(Nacional)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *