On je za “Glas Srpske” izjavio da potencijalni program sa MMF-om ne uključuje konkretan uslov koji je povezan sa SSP-om.
“Širi ciljevi programa su potpuno usklađeni sa Reformskom agendom koje su institucije vlasti usvojile 2015. godine, uz podršku međunarodne zajednice”, rekao je Parodi.
On je dodao da bi situacija u vezi sa aranžmanom mogla biti spasena ukoliko bi pismo namjere bilo potpisano u roku od nekoliko dana, ali ukoliko se odgodi potpisivanje na duži period, onda bi osoblje MMF-a i institucije vlasti najvjerovatnije morali revidirati makroekonomski scenario i pregovarati o novom pismu namjere.
“Ovaj proces bi trajao nekoliko mjeseci prije nego što bi Izvršnom odboru MMF-a bio upućen zahtjev da odobri novi program”, rekao je Parodi i dodao da je trajanje pisma namjere vremenski ograničeno.
Do najave odgađanja kreditnog aranžmana MMF sa BiH je došlo jer premijer Federacije BiH Fadil Novalić i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić nisu potpisali već usaglašeno pismo namjere prema MMF-u.
Oni su svoj potpis uslovili potpisom na adaptaciju Sorazuma o stabilizaciji i pridruživanju, što je za zvaničnike iz Republike Srpske neprihvatljivo.
(SRNA)