– To izaziva veliki problem među stanovništvom, kao i gradnja kampa Lipa. U Srpskoj neće biti izgradnje migrantskih centara, a njena teritorija im može biti samo tranzit – rekao je Aćić za “Glas Srpske”.
Govoreći o Regionalnom stambenom programu za izbjegla i raseljena lica, Aćić je naveo da je to najveći projekat koji se sprovodi u BiH i Srpskoj kada je u pitanju stambeno zbrinjavanje izbjeglica, raseljenih lica i povratnika.
– Ako ovaj program završi u junu 2022. godine, dobar dio zacrtanih ciljeva biće ispunjen, ali ne i svi koji su postavljeni na početku projekta – dodao je Aćić.
On je naveo da je plan bio da se u BiH izgradi 5.400 stambenih jedinica, po 1.800 za Srbe, Hrvate i Bošnjake.
– Riječ je o projektu sa visokim standardima gradnje, a korisnici su lica koja nemaju uslovnu stambenu jedinicu u regionu, odnosno BiH, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori. Saradnja u regionu je korektna, jer se u ovom projektu svi susrećemo sa istim poslovima i problemima – napomenuo je Aćić.
Aćić je naveo da je riječ o složenom projektu u gotovo svim segmentima, te da su donatori od početka zahtijevali određene administrativne procedure koje su bile uslov za početak realizacije.
– Dugo je trajao izbor korisnika, provjeravala se imovina u regionu i BiH, obilazio teren u lokalnim zajednicama, postojao je različit pristup o ispunjavanju obaveza, odnosno obezbjeđivanju zemljišta, priključaka, dozvola. Sve je to dovodilo do zastoja u realizaciji – objasnio je Aćić.