Skoro da nema 9. januara – odnosno Dana Republike koji nije obilježila i poneka provokacija. Ona uglavnom dolazi od političara iz Federacije BiH, ovaj put od Elmedina Konakovića, ministra spoljnih poslova u Savjetu ministara BiH. Naime, on je zatražio da se “9. januar proglasi danom žalosti na teritoriji cijele BiH”. Ozbiljna namjera ili tek usputna provokacija upalila je nacionialni naboj kod političara u Srpskoj.
Ministar spoljnih poslova Elmedin Konaković uputio je inicijativu Savjetu ministara BiH da se “9. januar proglasi danom žalosti na teritoriji cijele BiH”. Učinio je to, kako je najavio, na osnovu inicijative “Udruženja žrtava i svjedoka genocida”, pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa” i “Žene Podrinja” . U obrazloženju je naveo da je na taj datum 1992. godine došlo do proglašenja države srpskog naroda u BiH, što je, kako kaže, bio uvod u planove razbijanja BiH i početak udruženog zločinačkog poduhvata.
“Ovaj datum predstavlja simbol etničkih podjela, političkog segregiranja i pogubnih posljedica koje su dovele do gubitaka ljudskih života, uništenja porodica i generacija koje su pretrpjele gubitke tokom rata” – kaže Konaković.
Zbog Konakovićevog istupa, u Republici Srpskoj je proradio naciuonalni naboj, pa mu pravnik Ognjen Tadić na društvenim mrežama uzvraća:
“Nije iznenađujuće da oni koji slave dan kada je pod tursku vlast pao hrišćanski srednjovjekovni Kamengrad, a što je sultan Mehmed Drugi Fatih obilježio klanjanjem i o čemu i danas svjedoči jedna musala, traže da Dan Republike Srpske bude dan žalosti”
I delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević poručuje da ništa i niko ne može umanjiti proslavu 9. januara – Dana Republike Srpske, moderne, demokratske i slobodne Republike u kojoj slobodno žive svi njeni građani.
“Niko nije stradao 9. januara. Deveti januar bio još jedan od apela za očuvanje mira. Neki drugi su odbili da se sačuva mir i insistirali su na tome da dođe do rata i oni su ti koji i danas slave te datume koji su bili otvaranje vrata ratu i koji su bili dani na koje su počeli sa ubijanjem Srba u BiH” – poručuje Kovačević.
Zbog proslave Dana Republike reagovao je i Kristijan Šmit, kojeg Srpska ne priznaje za visokog predstavnika. Kaže da je proslava 9. januara jasan i direktan propust u provođenju konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, kao i odluka visokog predstavnika od 1. jula 2023., da nepoštivanje odluka Ustavnog suda može predstavljati krivično djelo, a proalava Dana Republike doprinjeti da ljudi koji nisu pripadnici srpskog naroda mogu se osjećati kao građani drugog reda.
“Na organima za provođenje zakona Tužilaštvu BiH i policiji je da poduzmu odgovarajuće, zakonom propisane naredne korake, posebno u slučajevima koji se odnose na javne zvaničnike i državne službenike i njihovo učešće u pripremi ili organizaciji proslave 9. januara. Vladavina prava je nezaobilazan preduslov za stabilnu i prosperitetnu budućnost svih građana Bosne i Hercegovine, zajedno sa komunikacijom, dijalogom i kompromisom. Ovo bi trebalo da budu vodeći principi u odlučivanju o obilježavanju Dana Republike Srpske, jer će samo tada ovo biti praznik koji će svi građani moći prihvatiti i slaviti i koji može ojačati veze među građanima RS, a ne unositi dodatne podjele” – navodi Šmit.
Podsjećamo, Republika Srpska slavi 9. januar kao dan nastanka, kada su 1992. godine srpski poslanici u tadasnjoj Skupstini BiH pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH, nakon sto su pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju iz Jugoslavije mimo volje Srba.
(TV K3)