Boris Beker je na Tviteru napisao da je sezona Rodžera Federera 2006. godine uspešnija od sezone Novaka Đokovića ove godine.
Ta izjava dodatno je rasplamsala i tako žustre diskusije o tome koja je najbolja sezona svih vremena, a dve koje je Beker spomenuo svakako su u vrhu.
Za početak treba reći da su i Federer i Đoković bili spektakularni i superiorni u odnosu na konkurenciju i da je te dve sezone teško porediti, ali kakvi bismo to teniski fanatici bili ako makar ne pokušamo.
- Veći broj osvojenih najvažnijih turnira. Obojica su uzeli po tri Gren slem trofeja i pali su u finalu Rolan Garosa, ali Đoković je osvojio šest Mastersa, što nikome do sada u istoriji nije pošlo za rukom, dok se Federer zaustavio na četiri. Obojica su uzeli završni Masters.
- Carstvo na svim podlogama. Đoković u ovom trenutku legitimno može da tvrdi da je najbolji igrač sveta na svim podlogama i u svim uslovima, pa i na šljaci. Na zemljanim terenima osvojio je dva Mastersa (Monte Karlo i Rim), na trećem nije učestvovao (Madrid), a na Rolan Garosu je igrao finale i pri tom postao tek drugi čovek ikada koji je dobio Nadala u Parizu. Sa druge strane, Federer je došao do tri finala i svaki put je gubio od Nadala – dakle, bio je drugi igrač sveta na šljaci.
- Skor i broj mečeva sa Top 10. Đoković je morao mnogo češće da se susreće sa igračima iz Top 10 – protiv njih je ove sezone imao učinak 31-5, dok je Federerov 2006. godine bio 19-4. Ne samo što ima bolji skor, nego je procentualno gledano 41% mečeva ove godine Novak odigrao sa najboljima, a Rodžer se 2006. sastao sa Top 10 igračima u 24% svojih duela. Takođe, Đoković je ove sezone 52% svojih mečeva odigrao sa igračima iz Top 20, a Federer 2006. samo 35%. U duelima sa Top 5 igračima srpski teniser ima skor 16-4, što je isti broj poraza i duplo veći broj pobeda od Federera 2006.
- Jača konkurencija. Ako se uporede ATP liste na kraju obe godine, kao i rivali Đokovića i Federera u finalima, jasno je da je srpski teniser imao teži put ka svojim trofejima. Na kraju 2006. godine u Top 10 su igrači zbirno imali 23 Masters titule, a na kraju ove godine čak 70 više.
Razlika je ogromna i u Gren slemovima (35-15 za sadašnji Top 10) – godine 2006, osim Federera i Nadala, u Top 10 je bio samo jedan čovek koji je ikada osvojio Gren slem turnir (Endi Rodik), a jedino su Fernando Gonsales i David Nalbandijan dogurali do Gren slem finala (Nalbandijan pre, na Vimbldonu 2002, a Gonzo posle, na Australijan openu 2007). Četvrti i sedmi na listi (Džejms Blejk i Tomi Robredo) nikada nisu igrali ni polufinale na Gren slem turniru, Ljubičiću i Ančiću to je samo jednom u karijeri pošlo za rukom, dok je Davidenko bio nešto redovniji učesnik polufinala (četiri puta). U Top 20 bili su i jedan finalista (Markos Bagdatis na 12. mestu) i jedan GS šampion (Lejton Hjuit na 20. poziciji).
Sadašnji Top 10, osim Federera, Nadala i Đokovića, uključuje još dvojicu dvostrukih Gren slem prvaka (Endi Mari i Stan Vavrinka), zatim četvoricu tenisera koji su igrali u Gren slem finalima (Conga, Berdih, Ferer, Nišikori), a čak je i Rišar Gaske, trenutno najslabiji član Top 10, tri puta u karijeri bio u Gren slem polufinalima. Takođe, u Top 20 nalazi se još jedan Gren slem šampion (Marin Čilić na 13. poziciji).
ATP lista 2006 – ATP lista 2015
- Rodžer Federer – 1. Novak Đoković
- Rafael Nadal – 2. Endi Mari
- Nikolaj Davidenko – 3. Rodžer Federer
- Džejms Blejk – 4. Stan Vavrinka
- Ivan Ljubičić – 5. Rafael Nadal
- Endi Rodik – 6. Tomaš Berdih
- Tomi Robredo – 7. David Ferer
- David Nalbandijan – 8. Kei Nišikori
- Mario Ančić – 9. Rišar Gaske
- Fernando Gonsales – 10. Žo-Vilfred Conga
- Veći broj osvojenih ATP bodova. Novak je ovu sezonu završio sa 16.585 bodova, a kada bi se Federerovi rezultati iz 2006. godine “preveli“ na sadašnji sistem bodovanja, on bi imao 16.075 bodova.
- GOAT bodovi. Na engleskom jeziku skraćenica GOAT znači “najbolji svih vremena“ (Greatest of All Time). Na listi koja se naziva GOATmeter i koja u obzir uzima razne relevenatne kategorije (važne trofeje i mesto na ATP listi) Federer je trenutno ubedljivo prvi. Ipak, gledajući na nivou jedne sezone, Đoković je 2015. godine sakupio 41 GOAT bod, a Federer 2006. godine 40.
(B92)