Polaganjem vijenaca i parastosom u pomen stradalim obilježen je 4. jul Dan oslobođenja Dervente u odbrambeno- otadžbinskom ratu.
Vijence su položile brojne delegacije, učesnici ratnih dešavanja, porodice stradalih, rukovodstvo grada, predstavnici političkih partija a molitveni parastos su održali sveštenici Srpske pravoslavne crkve.
Oslobođenje Dervente dio je šire vojne operacije “Koridor '92” i započelo je 26. juna 1992. godine a 4. jula pripadnici VRS oslobodili su administrativni centar grada. U borbama za oslobođenje poginulo je 47 pripadnika VRS, izjavio je predsjednik Skupštine Boračke organizacije Derventa Čedo Vujičić.
Tokom oslobađanja šireg područja Dervente poginuo je i 28-godišnji policajac Milomir Lejić u mjestu Barica kada je otišao u pomoć kolegama koji su ostali u neprijateljskom okruženju, ispričala je majka stradalog Vukosava Lejić.
Nemjerljiv doprinos oslobođenju Dervente dali su i pripadnici 2. pješadijskog bataljona 11. dubičke brigade na čelu sa tada komandantom Pantelijom Ćurguzom.
U ovoj operaciji oslobođen je i nekadašnji Dom vojske JNA koji je u to vrijeme bio jedan od derventskih logora za Srbe koji su na tim mjestima prošli najstrašnije torture. Logoraši su prebacivani u logore na Rabiću, Poljare, Polje Silos i logor u tadašnjem Bosanskom Brodu, izjavio je bivši logoraš i predsjednik Udruženja ratnih zarobljenika Derventa Drago Knežević.
Vijenac na spomen obilježje položio je tadašnji učesnik ratnih dešavanja a danas gradonačelnik Dervente Milorad Simić, koji je istakao da ovdje niko nije pobijeđen već da je samo donesena sloboda u kojoj danas mogu uživati svi građani Dervente bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost.
Nakon pomena održan je i prigodan prijem u Centru za kulturu uz govor svjedoka tadašnjih zbivanja u ratnim okolnostima oslobađanja Dervente.
TV K3