Republika Srpska i BiH nalaze se pred najvećim izazovom od potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Situacija izazvana korona virusom postaje sve složenija, kako u zdravstvenom, tako i u ekonomskom pogledu, poručuju iz DNS-a.
-Već sada je evidentno da u BiH imamo smanjenu privrednu aktivnost i pad prihoda po osnovu PDV-a, akciza, carina, kao i direktnih poreza. Nažalost, taj trend će se nastaviti.Prvi su na udaru bili turizam i ugostiteljstvo, ali sve je veći i pad industrijske proizvodnje. U cijelom svijetu je prisutan trend smanjenja potrošnje, samim tim i u Republici Srpskoj i BiH – navode u Demokratskom narodnom savezu.
U ovoj partiji navode da je naša privreda zavisna od privreda Evropskih zemalja, dominira proizvodnja poluproizvoda i komponenti i ako je smanjena potražnja za gotovim proizvodima, smanjuje se i potreba za njima.
– Prognoze vodećih svjetskih ekonomskih stručnjaka govore da će do kraja godine, na globalnom nivou 10 odsto zaposlenih ostati bez posla.Koliko smo spremni za taj scenario? Nemojmo se zavaravati, da će nas zaobići.Koliko smo u stanju da smanjimo posljedice nadolazećeg talasa ekonomske krize?Sve evropske vlade vode grčevitu borbu za očuvanje radnih mjesta, posljednji je trenutak da se i mi uhvatimo u koštac sa tim problemom.Kao što bolest ne poznaje partije, vjeru i naciju, tako će i kriza jednako pogoditi sve – poručuju u DNS-u.
Mišljenja su da rasterećenje privrede nije dovoljno i ono ima okvire do kojih se može ići, zato treba razmišljati o drugim mehanizmima.
-Apelujem da ostavimo po strani partijske interese i entitetske razmirice i da zajedno pristupimo izradi programa pomoći, kako privatnom, tako i javnom sektoru.Očekujem, da Savjet Ministara i vlade oba entiteta sjednu za sto i sagledaju naše realne mogućnosti i potencijale međunarodne ekonomske pomoći, kako bi preduprijedili posljedice – navodi se u saopštenju DNS-a koje potpisuje predsjednik Nenad Nešić.
(TV K3 – Foto: Ilustracija)