Francuski predsjednik Emanuel Makron će pokazati odbrambene kapacitete EU isticanjem u prvi plan evropsku vojnu saradnju na paradi povodom Dana pada Bastilje.
Parada se danas održava u Parizu u znak sjećanja na 14. jul 1789. godine kada je tvrđava-zatvor zauzeta tokom Francuske revolucije.
Kako navodi thelocal.fr, ova demonstracija vojne saradnje u okviru EU dešava se u trenutku narastajućih napetosti sa SAD.
Makronovi gosti na paradi na Jelisejskim poljima biće, između ostalih, njemačka kancelarka Angela Merkel, predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker i još uvek aktuelna predsjednica britanske vlade Tereza Mej.
Dan pada Bastilje biće obeležen i širom Francuske paradama, proslavama, vatrometima, a u samom Parizu će vatrogasci tradicionalno otvoriti vrata svojih stanica kako bi organizovali zabave sa građanstvom.
Biće održan i veliki koncert kod Ajfelovog tornja.
Biće predstavljeno “evropsko jedinstvo”
Devet učesnika, uz Francusku, Evropske inicijative za intervenciju, osnovane pre godinu dana na Makronovo insistiranje s ciljem razvoja “zajedničke strateške kulture”, biće predstavljene na paradi – Belgija, Velika Britanija, Njemačka, Danska, Holandija, Estonija, Španija, Portugal i Finska.
Nakon parade, Makron će doručkovati s predsjednicima Finske, Portugala i Estonije, Saulijem Ninistom, Marselom Rebel de Sousom i Kersti Kaljuaid.
Takođe će biti prisutni nemačka kancelarka Angela Merkel, premijeri Holandije i Belgije, Mark Rute i Šarl Mišel, kao i predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg i ministarke odbrane Španije i Danske, Margarita Robles i Trine Bramsen.
Veliku Britaniju će predstavljati i potpredsjednik vlade Dejvid Lidington.
Na taj dan u gradovima su predviđeni vatrometi, ali se Francuska i dalje oporavlja od niza terorističkih napada od 2015. godine kada je stradalo nekoliko stotina osoba.
Pad Bastilje, 14. jula 1789. predstavlja simbol kraja apsolutističke monarhije i jedinstva nacije. Posle toga je 26. avgusta 1789. godine usvojena Deklaracija o ljudskim i građanskim pravima. Tom deklaracijom su kasnije utemeljene francuske nacionalne vrijednosti – sloboda, jednakost i bratstvo (liberte, egalite, fraternite).
(Tekst: Tanjug – FottO: Agencije)